Rząd Merkel doprowadził do wysadzenia w powietrze ram niemieckiego i europejskiego prawa azylowego i zagroził państwowej integralności Niemiec – uważa były prezes niemieckiego TK.

Hans-Juergen Papier, były prezes niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego uważa, że ataki muzułmańskich imigrantów na kobiety w Kolonii i innych niemieckich miastach „pokazują częściowe fiasko państwa jako gwaranta wolności i bezpieczeństwa wobec swoich obywateli”. Jego zdaniem zapowiadane zaostrzenie prawa azylowego zwalcza jedynie symptomy, a nie przyczyny problemu.

Papier ostrzega, że obecna polityka Berlina nie opanuje sytuacji. „Nigdy dotąd w historii RFN przepaść między prawem a rzeczywistością nie była tak głęboka”– powiedział i zaznaczył, że „polityka całkowicie zawiodła”, a „państwowa integralność”Niemiec jest zagrożona.

Były szef niemieckiego TK uważa, że rząd Merkel doprowadził do „wysadzenia w powietrze ram niemieckiego i europejskiego prawa azylowego”.Jego zdaniem, podstawowym błędem było zatarcie granic pomiędzy prześladowanymi uchodźcami, a imigrantami uchodźcami ekonomicznymi. Papier wezwał Merkel, by oddzieliła ich od siebie i zabezpieczyła granice Niemiec. Jego zdaniem niemiecka kanclerz powinna zawiesić zasady Schengen i zamknąć granice dla nielegalnych imigrantów.

Podobne zdanie wyraził również były prezes TK Nadrenii Północnej-Westfalii Michael Bertrams, którego zdaniem Merkel przekroczyła swoje kompetencje, a być może również złamała konstytucję. Uważa, że kanclerz Niemiec „na własną rękę wpuściła do kraju setki tysięcy uchodźców”. Z kolei inny były sędzia TK, Udo di Fabio, potwierdził w ekspertyzie dla rządu bawarskiego, że ewentualna skarga konstytucyjna przeciwko Merkel miałaby szanse powodzenia.

PAP / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz