– Z punktu widzenia operacyjnego najistotniejsze jest to, że nienawiść zaślepia. (…) uczucie nienawiści do Rosji w Polsce, gdzie jest klimat i grunt, aby je kultywować czy podsycać, staje w dysonansie wobec innych ważnych graczy. (…) Stworzenie w Europie bastionu zoologicznej nienawiści do Rosjan dla nich jest tylko korzystne – mówi w rozmowie z „PolskaTimes.pl” były oficer wywiadu i pisarz, Vincent Severski.

Vincent Severski, właśc. Włodzimierz Sokołowski, były funkcjonariusz wywiadu PRL (Departament I MSW) i III RP, odnosząc się do tego, dlaczego rosyjskim służbom zależy na tym, aby Polacy nienawidzili Rosji powiedział, że ma to znacznie z operacyjnego punktu widzenia:

– Z punktu widzenia Rosji i jej interesów fakt, czy Polacy ich lubią, czy nie lubią, to sprawa trzeciorzędna. Świat z Moskwy wygląda inaczej, dla nich Polska to malutki kraj po drodze do Niemiec. Ale z punktu widzenia operacyjnego najistotniejsze jest to, że nienawiść zaślepia – mówi pisarz i vtły oficer wywiadu.

Severski tłumaczy, że przez nienawiść ludzie nie potrafią właściwie ocenić rzeczywistości:

– Otaczający świat widzą w krzywym zwierciadle. Jeśli się nienawidzi, podejmuje się wadliwe, złe decyzje. To jest psychologiczny efekt tej nienawiści, który finalnie służy Rosji. Ponieważ, jeśli przeciwnik nie jest spokojny, zdecydowany, zaplanowany, wyrachowany w swoim działaniu, to pcha się pod karabiny maszynowe. Na wojnie zawsze pierwsi giną ci, którzy najgłośniej krzyczą. A wojnę wygrywają ci, którzy przeżyją, nie ci, którzy zginęli.

Zwraca też uwagę na kontekst polityczny:

– (…) uczucie nienawiści do Rosji w Polsce, gdzie jest klimat i grunt, aby je kultywować czy podsycać, natychmiast staje w dysonansie wobec innych ważnych graczy na światowej szachownicy. W Niemczech, we Francji nie ma nienawiści do Rosji. Nawet w Finlandii jej nie ma. Wszędzie tam jest racjonalny, spokojny, a nawet powiedziałbym sympatyczny stosunek do tego kraju. Stworzenie w Europie bastionu zoologicznej nienawiści do Rosjan dla nich jest tylko korzystne, bo powoduje rozbicie jedności, dychotomię postaw. A zasada „dziel i rządź” to podstawa polityki od zarania dziejów.

Severski vel Sokołowski po 1990 roku przeszedł w USA przeszkolenie przez CIA. Pracował później w Agencji Wywiadu, gdzie doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych.

Przeczytaj także:

Śmierć frajerom

Dlaczego stosunki z Rosją odbierają Polakom rozum

Polskatimes.pl / Kresy.pl

46 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ka9q
  ka9q :

  Kolejna moskiewska wrzutka, W Polsce jest realizm wobec Rosji a nie nienawiść, Rosjan lubimy a Rosji jak władzy nie. Z woli ścisłości przeżycie wojny nie jest tożsame ze zwycięstwem, choćby dlatego że można być niewolnikiem a to znaczy że wojna dla takiego człowieka dalej trwa.

 2. zefir
  zefir :

  Wywody b.oficera wywiadu V.Severskiego będą trafne o ile kierowane będą do polskich adwokatów neobanderowców i szaulisów,wywodzących się z kręgów politycznych i medialnych miłośników i rządzących realizatorów oszołomskiego mitu Giedroycia i Miroszewskiego.

  • zan
   zan :

   Te wywody mają jeden podstawowy feler logiczny nakazujący je z miejsca skreślić. Bydlęca nienawiść do Rosjan jest podsycana w mainstreamowych mediach, przez mainstremowe autorytety, polityków itd. A to kontroluje w Polsce Zachód. Ludzie są jednak tak ogłupieni, mają tak wyprane mózgi, że można im nawet sianie rusofobii w Polsce przedstawić jako ROSYJSKĄ politykę. Zatem mamy jeszcze jeden powód by Rosjan nie lubić. Oni instrumnetalnie wykorzytsują nas jako rusofobow. ha ha. 😀

 3. kbog
  kbog :

  Nienawiść do Rosji cechuje w Polsce tylko tzw. naszych politykierów. To u nich obłożna choroba zaszczepiona przez USA i wykorzystywana do realizacji ciemnych interesów tego hegemona zza oceanu. Społeczeństwo, z wyjątkiem niewielkiego odsetku, ma zupełnie inne nastawienie do Rosji.

 4. sorttrans
  sorttrans :

  He he he co za bzdury, Polska dla Rosji wygodna jako bastion nienawiści. Na pewno wygodna jak blokuje interesy Rosji z Niemcami (np. Nord stream2) i Francją (np. Mistrale). Jak buntuje Ukrainę przeciw Rosji, jak lobbuje za sankcjami…. Oj boli to Rusków do żywego.
  „dla nich Polska to malutki kraj po drodze do Niemiec” doprawdy? ten malutki kraj już wielokrotnie skopał dupsko wyliniałemu niedźwiedziowi, dwa lata okupywał Moskwę, rozbił marsz rewolucji na zachód, więc lepiej aby kacapy miały więcej szacunku do nas.