Były minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch podczas procesu Janukowycza oświadczył, że na Krymie na stronę Rosji przeszło pięciu na sześciu ukraińskich żołnierzy.

Agencja UNIAN podała, że podczas rozprawy sądowej dotyczącej zdrady stanu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, były minister obrony Ihor Teniuch oświadczył, że chociaż na Krymie znajdowali się wojskowi gotowi bronić półwyspu przed Rosjanami, to stanowili mniejszość. Na 12 tysięcy żołnierzy, na stronę Rosji przeszło 10 tysięcy z nich.

Były minister obrony zaznaczył, że 28 lutego 2014 na Krymie zaczęto podnosić gotowość wojska, jednak dzień wcześniej rozkaz mobilizacji został zniesiony przez ówczesnego dowódcę sił morskich Jurija Iljina.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińcy i separatyści o sytuacji w Donbasie i na Krymie [WYWIADY]

Teniuch zeznał, że w podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony chciał rozpocząć na Krymie operację wojskową na pełną skalę, co miałoby „dokonać przełomu”. Zaznaczył, że inicjatywa ta została zablokowana przez Julię Tymoszenko, która uważała, że ​​operacja wojskowa doprowadzi do wojny na pełną skalę. W efekcie podjęto decyzję kompromisową: żołnierze zostali doprowadzeni do pełnej gotowości bojowej, ale pozostali na terenie jednostek wojskowych. Nie użyto także samolotów. Teniuch zeznał, że oświadczył, iż nie zgadza się z tą decyzją, po czym zrezygnował ze stanowiska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kiedy rząd nie zgodził się ze mną na próbę dokonania przełomu, zrezygnowałem – oświadczył. Były minister obrony zeznał również, że wydał rozkaz strzelania do tych, którzy próbowali przejmować jednostki wojskowe i sprzęt na Krymie. Zaznaczył jednocześnie, że rozkaz ten nie został wykonany.

W ramach procesu Janukowycza mają jeszcze zeznawać jutro: były dowódca Sił Morskich Ukrainy Sergij Hajduk, były szef sztabu Wladimir Zaman oraz były pierwszy zastępca państwowej straży granicznego Peter Szyszolin. Janukowycz jest oskarżony o dezercję i współdziałanie z władzami Federacji Rosyjskiej, umyślne działania na rzecz zmiany granic Ukrainy z naruszeniem porządku ustanowionego przez Konstytucję. Sądzony jest zaocznie.

Kresy.pl / unian.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz