Były kierownik Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego SBU Andrij Naumow, został aresztowany w Serbii. Naumow uciekł z Ukrainy w przededniu rosyjskiej inwazji.

Jak poinformowała w piątek Ukraińska Prawda, były kierownik Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego SBU Andrij  Naumow, został aresztowany w Serbii. Naumow uciekł z Ukrainy w przededniu rosyjskiej inwazji.

Naumow miał zostać zatrzymany 7 czerwca na granicy Serbii i Macedonii Północnej za próbę przemytu dużej ilości niezgłoszonej gotówki i kosztowności. Razem z nim zatrzymano obywatela Niemiec, prawdopodobnie kierowcę.

Straż graniczna zatrzymała samochód BMW na przejściu granicznym w Preszewie, prowadzony przez 36-letniego obywatela Niemiec Aleksandra Aksta. Naumow był z nim w samochodzie. Mężczyźni planowali podróż do Macedonii Północnej.

Po przeszukaniu samochodu policja znalazła około 600 000 euro, prawie 125 000 dolarów i dwa niezgłoszone szmaragdy. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez policję pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Według wstępnych danych obaj zatrzymani przebywają obecnie w areszcie śledczym w mieście Nisz. Zarzuca się im „nielegalny obrót cennymi dobrami materialnymi”. Zgodnie z prawem serbskim odpowiedzialność za takie przestępstwo wynosi od 1 do 12 lat więzienia. Surowość kary uzależniona jest od okoliczności przestępstwa i wielkości „mienia”.

Przypomnijmy, że pod koniec maja Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zamieściła na komunikatorze Telegram komunikat o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, złożonej z pograniczników. Za łapówki w wysokości 3-5 tys. dolarów pozwalali wyjeżdżać z Ukraińcom, objętym zakazem opuszczania kraju. Dotyczyło to mężczyzn w wieku 18-60 lat. Zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawem, nie wolno im wyjechać z kraju. Oficjalnie, dopuszcza się wyjątki np. dla samotnych ojców, a także ojców rodzin wielodzietnych. Jednak niedługo po opublikowaniu, komunikat ten został usunięty z Telegrama.

Według informacji przekazanych „Rzeczpospolitej” przez por. Annę Michalską, rzeczniczkę Komendanta Głównego Straży Granicznej, od 24 lutego do 7 czerwca br. do Polski z Ukrainy wjechało łącznie 3,645 mln obywateli tego kraju, z czego 432 tys. stanowili mężczyźni w wieku 18–60 lat.

„Straż Graniczna nie przekazywała danych tych osób służbom Ukrainy” – poinformowała por. Michalska. Nie wiadomo, ilu Ukraińców wyjechało z kraju poprzez Mołdawię czy Rumunię.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply