Komisarz do spraw rozszerzenia i sąsiedztwa Stefan Fuele zapewnił, że Unia Europejska jest gotowa do udzielenia szerszej pomocy Ukrainie. Apelował o uwolnienie zatrzymanych podczas demonstracji w Kijowie i o pokojowe rozwiązanie konfliktu. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona wynikom szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Komisarz Fuele wyraził podziw dla dojrzałości Ukraińców, którzy bronią swojego proeuropejskiego wyboru. Aby im pomóc – dodał – należy udzielić wsparcia politycznego i poczynić inwestycje pozwalające na uwolnienie się od rosyjskiej presji i ograniczeń handlowych. Unia – podkreślił Fuele – nie powinna dopuścić, by społeczeństwo stało się ofiarą politycznych gier i tajnych porozumień.
Podczas debaty Liberał Graham Watson apelował o wysłanie do Kijowa misji najwyższego szczebla. Poseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że Unia ma obowiązek bronić Ukrainy i jej obywateli. Proponował wprowadzenie sankcji wobec Rosji. Z kolei poseł Marek Siwiec apelował, by nie odmawiać mandatu demokratycznie wybranym władzom Ukrainy. Z drugiej strony, wezwał do szerszego otwarcia drzwi obywatelom. Zdaniem posła Pawła Kowala, należy dać młodym Ukraińcom jasny sygnał i znieść wizy.
Zarówno Ryszard Legutko, jak i Zbigniew Ziobro dowodzili, że obecna sytuacja to skutek niepoważnego traktowania Ukrainy i nieumieszczenia jej w centrum europejskiej strategii.
IAR/KRESY.PL
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz