Burmistrz Nowogrodu Wołyńskiego zwrócił się z oficjalną propozycją do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, aby oficjalnie przemianować nazwę Ukrainy na „Ukrainę-Ruś”.

Informację oficjalnie przekazało biuro prasowe Rady Miejskiej Nowogrodu Wołyńskiego. Według komunikatu, propozycje zmian konstytucji Ukrainy, umożliwiające „przywrócenie” nowej nazwy zostaną wkrótce przesłane ukraińskiemu rządowi i parlamentowi, a także związkowi miast Ukrainy.

Burmistrz Nowogrodu Wołyńskiego, Wołodymyr Zahrywyj wystosował także specjalny list w tej sprawie do prezydenta Petra Poroszenki. Uzasadnił w nim swoją propozycję tym, że „nazwa Ruś została skradziona ukraińskiemu narodowi razem z jego sławną historią i przywłaszczona przez obecnego agresora – Rosję”.Jego zdaniem, byłoby to hołdem dla wielu ukraińskich patriotów, którzy poświęcili swoje życia na naród. „Tak rozpoczyna się aktywny proces budowy Nowej Ukrainy – Rusi”– stwierdził burmistrz.

novograd.osp-ua.info / zik.ua / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. sigmund
    sigmund :

    Oczywiscie ze Rus to Ukraina .. moskalia nazwala sie rossija za czasow hana Piotra I i nawet Polski sej debatowal czy uznac te nazwe bo w Polsce bylo wojewodztwo Ruskie : ) stad pierogi, nieznane w moskalii : ) Moskwa to ksiestwo tatarskie z rusia niewiele ma wspolnego.. tak wiec: Rus.