Tymczasowy minister energetyki Bułgarii powiedział, że „nieunikniony” jest powrót do negocjacji o wznowieniu dostaw gazu z rosyjskim Gazpromem – poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Reuters.

Tymczasowy minister energetyki Bułgarii Rosen Christow powiedział, że „nieunikniony” jest powrót do negocjacji o wznowieniu dostaw gazu z rosyjskim Gazpromem – poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Reuters. Rozmowy zostały wstrzymane w kwietniu, po tym, jak rząd obiecał zapewnić odpowiednie dostawy na zimę.

Christow nie powiedział, kiedy rozpoczną się negocjacje z rosyjską firmą, ale powiedział, że będą one potrzebne, aby zapewnić krajowi tańszy gaz.

„Biorąc pod uwagę żądania biznesu i związków zawodowych, w rzeczywistości rozmowy z Gazpromem w sprawie odnowienia dostaw są nieuniknione” – powiedział dziennikarzom Christow.

Kraj zaspokajał ponad 90% swoich potrzeb gazowych dostawami z Rosji do kwietnia, kiedy Gazprom ograniczył dostawy do Bułgarii w związku z odmową poprzedniego rządu zapłacenia w rublach. Wieloletni kontrakt z Gazpromem wygasa z końcem 2022 roku.

Zobacz też: Rosja wstrzyma dostawy gazu przez Nord Stream 1 na trzy dni

Christow oskarżył poprzedni rząd premiera Petkowa, który upadł w czerwcu zaledwie sześć miesięcy po objęciu urzędu, o zniszczenie więzi z Rosją w związku z inwazją na Ukrainę.

Powiedział, że nie oczekuje łatwych i szybkich rozmów. „Sytuacja z Gazpromem wcale nie jest różowa… Oczywiście musielibyśmy teraz zwrócić się do nich. Rozmowy będą bardzo trudne i bardzo długie” – powiedział dziennikarzom.

Ambasador Rosji w Bułgarii powiedział w niedzielę, że dostawy gazu do Bułgarii mogą zostać wznowione, jeśli pojawi się wola polityczna ze strony Sofii, a płatności powinny odbywać się w rublach. Obecnie kraj, który potrzebuje ok. 3 mld m3 gazu rocznie, otrzymuje 1 mld m3 rocznie od Azerbejdżanu, a resztę kupuje na rynku.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz