Budowane od 2006 roku lotnisko im. Willy’ego Brandta w Berlinie (BER) potrzebuje dodatkowego dofinansowania na poziomie 770 mln euro, by rozpocząć działalność.

Niemiecka agencja dpa poinformowała, że konieczność zwiększenia nakładów wywołana jest opóźnieniami w realizacji tej inwestycji. Koszt budowy lotniska szacowany jest obecnie na ok. 7,3 mld euro.

W kwestii szczegółów dotyczących finansowania operator jest w kontakcie z udziałowcami – poinformował rzecznik operatora lotniska. Dodał, że biznesplan opisujący dodatkowe potrzeby finansowe będzie omawiany na posiedzeniu rady nadzorczej 2 marca.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy przejmują greckie lotniska

Budowa lotniska Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta w Schoenefeld w południowo-wschodniej części stolicy Niemiec zaczęła się w 2006 roku. Według pierwotnych planów samoloty miały wystartować na jesieni 2011 r. W grudniu ubiegłego roku otwarcie portu lotniczego przełożono z 2018 na 2020 rok.

Nowe lotnisko ma obsługiwać 27 mln pasażerów rocznie. Aktualnie zakładano, że wydajność portu stanie się wkrótce zbyt mała, a liczba pasażerów może wzrosnąć do 37 mln. Pierwotnie zakładano, że koszt budowy lotniska wyniesie 2,5 mld euro.

Nowy port lotniczy Berlina ma stać się trzecim co do wielkości w Niemczech – po Frankfurcie nad Menem i Monachium. Udziałowcami spółki budującej lotnisko jest niemiecki rząd centralny oraz kraje związkowe Berlin i Brandenburgia. Przedłużająca się latami budowa BER jest nazywana symbolem niezdolności władz RFN i Berlina do realizacji prestiżowej inwestycji.

Kresy.pl / forsal.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply