Brytyjski Youtuber Stefan Tompson odpowiedział na oszczerstwa wygłoszone pod adresem Polski w Parlamencie Europejskim.

Wypowiedź, umieszczona na Twitterze, została podana dalej m.in przez Jacka Saryusza-Wolskiego i Matthew Tyrmanda. W swojej wypowiedzi Tompson broni Marszu Niepodległości i przytacza wydarzenia w Brukseli z 11 listopada br., gdy marokańscy kibice wszczęli burdy na ulicach stolicy Belgii.

Tompson dokonuje dekonstruckji wypowiedzi byłego belgijskiego premiera Guya Verhofstadta, przypominając m.in kolaborację Belgów z nazistowskimi Niemcami. Tompson wspomina również o marksistowskiej przeszłości belgijskiego europarlamentarzysty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Znany z ataków na Polskę lider frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim, Guy Verhofstadt użył obraźliwych słów nie tylko pod adresem władz naszego kraju ale i samych Polaków. „Polski rząd postradał zmysły” – zaczął swoje przemówienie Verhofstadt. „Mieliśmy 60 tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów na ulicach Warszawy. Nie mówię tutaj o Charlottesville w Ameryce, mówię o tym co działo się w Warszawie, stolicy Polski.” – stwierdził belgijski liberał, komentując Marsz Niepodległości. „Mniej więcej 350 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie, nie powinno nigdy wydarzyć się w Polsce” – mówił polityk z Belgii

Mimo tej agresywnej retoryki Verhofstadt zapewnił, że „nie chodzi o to by pouczać Polskę jako kraj”, przypominał nawet „to był kraj, który wyzwolił się spod buta dwóch opresyjnych reżimów faszyzmu i komunizmu i dokonał tego samodzielnie”. Twierdził też, że od wejścia do Unii Europejskiej ten kraj, Polska był sercem środkowoeuropejskiej demokracji”. Dodał jednak, że „przez ostatnie dwa lata mamy do czynienia z rządem [Polski] za którym stoi osobowość pana Kaczyńskiego, który uważa, że może kropka w kropkę […] kopiować pana Orbana, który także, uważa, że musi stworzyć nieliberalne państwa w Unii Europejskiej”. Mówił nawet o „reakcyjnej agendzie polskiego rządu i pana Kaczyńskiego.

Kresy.pl / Twitter

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz