Rosyjskie lotnictwo w dużej mierze ponosi winę za to, że Rosja nie zdołała osiągnąć założonych celów na Ukrainie. Nie udało mu się bowiem zdobyć przewagi w powietrzu, a większy niż zakładano ciężar spadł na siły lądowe – przekazał w poniedziałek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Brytyjski resort obrony napisał w poniedziałek, że „do tej pory w konflikcie rosyjskie siły powietrzne spisywały się poniżej oczekiwań. Ich niezdolność do zapewnienia stałej kontroli w powietrzu jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników stojących za bardzo ograniczonymi sukcesami rosyjskiej kampanii”. „Nie potrafiły uzyskać pełnej przewagi powietrznej i prowadziły działania w sposób unikający ryzyka, rzadko przenikając głęboko za linie ukraińskie” – wskazano.

„Niektóre z przyczyn leżących u podstaw ich problemów są podobne do tych, z którymi borykają się rosyjskie wojska lądowe. Przez lata większość rosyjskiego szkolenia w zakresie walki powietrznej była najprawdopodobniej prowadzona według podręczników i zaprojektowana tak, by robić wrażenie na wyższych urzędnikach, a nie rozwijać dynamiczną inicjatywę wśród załóg lotniczych” – napisano w komunikacie.

Zobacz także: Szef brytyjskiego Sztabu Generalnego: Nasza armia musi być zdolna do pokonania Rosji

Podkreślono, że „Rosja ma z pewnością imponujący zestaw stosunkowo nowoczesnych i sprawnych odrzutowców bojowych, lecz jej siłom powietrznym prawie na pewno nie udało się wypracować kultury instytucjonalnej i umiejętności, które byłyby niezbędne, aby personel mógł sprostać rosyjskim aspiracjom do prowadzenia nowoczesnej kampanii powietrznej w stylu zachodnim. Doprowadziło to do tego, że większy niż planowano ciężar działań spadł na wojska lądowe, które są coraz bardziej wyczerpane, oraz na zaawansowane pociski manewrujące, których zapasy prawdopodobnie się wyczerpują”.

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało też, że rosyjskie działania lądowe oraz taktyczne operacje powietrzne koncentrowały się w weekend na centralnym sektorze Donbasu.

Zobacz także: Australia zaczęła dostarczać Ukrainie transportery opancerzone M113 [+WIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz