Sześć myśliwców brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przyleciało do Finlandii i Szwecji na wspólne ćwiczenia, poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Jak podała stacja BBC, sześć myśliwców brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przyleciało do Finlandii i Szwecji na wspólne ćwiczenia, poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że rozmieszczenie, które nastąpiło na prośbę obu krajów, podkreśliło zaangażowanie Wielkiej Brytanii we wzmacnianie zdolności zbiorowej obrony.

Wśród samolotów biorących udział w projekcie znalazły się dwa najnowocześniejsze odrzutowce F-35, przeprowadzają „wysokiej klasy szkolenie bojowe” wraz z czterema tajfunami RAF, fińskimi F-18 i szwedzkimi samolotami Gripen, poinformowali brytyjscy urzędnicy obrony.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5525.41 PLN    (25.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Celem ćwiczeń jest umożliwienie trzem siłom powietrznym wzmocnienia ich zdolności do współdziałania ze sobą – wyjaśniło Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Wallace powiedział, że Finlandia i Szwecja są „ważnymi partnerami w dziedzinie obrony”, a przystąpienie do NATO „wzmocniłoby sojusz w obliczu odnowionego zagrożenia w Europie”.

„Wdrożenia te podkreślają naszą determinację, aby wzmocnić to partnerstwo i zapewnić bezproblemową współpracę naszych sił” – dodał.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist powiedział, że szkolenie „wzmocni naszą zdolność do wspólnego działania w odpowiedzi na kryzys w naszym sąsiedztwie”. Powiedział: „Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym wymagającym środowisku obrony”.

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. „To wielki dzień dla Finlandii i Szwecji oraz wielki dzień dla NATO” – oświadczył w czasie wtorkowej konferencji prasowej Jens Stoltenberg. W konferencji wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii.

„Mamy teraz 32 kraje przy jednym stole i dzięki temu jesteśmy silniejsi, a nasi obywatele będą bezpieczniejsi, tym bardziej, że mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od dekad” – dodał szef NATO.

Szefowie MSZ Szwecji i Finlandii podkreślili, że to historyczny moment dla ich krajów.

Konferencja odbyła się przed spotkaniem, na którym ambasadorowie 30 państw członkowskich NATO podpiszą protokoły akcesyjne obu krajów nordyckich, otwierając proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich.

Oba kraje starające się o członkostwo w NATO będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu).

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpienia do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Szwecja i Finlandia spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz