Microsoft stworzył bota, który miał zapewniać rozrywkę na popularnym serwisie społecznościowym. Krótka kariera sztucznej inteligencji zakończyła się, gdy po niespełna 24 godzinach „sympatyczna nastolatka” zaczęła kwestionować Holocaust, chwalić Hitlera i obrażać innych użytkowników.

Program o nazwie Tay miał rozmawiać z użytkownikami Twittera, jednocześnie ucząc się w jaki sposób odpowiadać na wpisy. W założeniu, program miał naśladować sympatyczną nastolatkę i zapewnić rozrywkę poprzez „radosną konwersację”. Jednak po niespełna 24 godzinach Microsoft uznał, że eksperyment nie wypalił i bot został wyłączony.

Firma tłumaczy, że „niewłaściwe” wpisy Tay to efekt specyfiki Internetu, a sam bot stał się celem skoordynowanych działań, mających zaburzyć funkcjonowanie programu.

W swoich wpisach „Tay” twierdziła m.in. że Hitler nie zrobił niczego złego, republikanin Ted Cruz to kubański Hitler, że nienawidzi wyznawców judaizmu, Belgia „zasłużyła” na zamachy, a Holocaust został w całości wymyślony. Publikowała również grafiki przedstawiające flagę III Rzeszy z komentarze, że jest to dzieło sztuki. Bot zwracał się również do niektórych użytkowników, wulgarnie składając im niedwuznaczne propozycje.

Tvp.info / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. marcink
  marcink :

  WOW. Sztuczna inteligencja jest ciężka do opracowania, bo jak zaczyna myśleć to ciężko zrozumieć poprawność polityczną.
  No bo jak na logikę wyjaśnić, że Hitler mordując ludzi był zły ale USRael morduje dla pokoju i jest dobry.
  Jak wytłumaczyć, że Belgowie przyjmując masę Islamistów, którzy od wieków nie lubią Europejczyków nie prosili się o zamachy?
  Jak zrozumie, że Holokaust kosztował życie 6 milionów żydów gdy ich własne spisy przed i po wojenne nie ukazują tak wielkiej straty.
  Jak pojąć, że Swastyka to nie dzieło sztuki skoro jest od tysięcy lat na wielu dziełach sztuki?
  Ja też nie rozumiej jak to możliwe, że w „Polskich obozach śmierci” zginęło najwięcej obywateli II RP a więc … Żydów?
  Sztuczna inteligencja może powstanie niebawem ale Poprawna politycznie sztuczna inteligencja to jeszcze daleka droga.