Stany Zjednoczone i ich sojusznicy uważają, że poważne ataki rakietowe lub dronowe przeprowadzone przez Iran na cele wojskowe i rządowe w Izraelu są nieuniknione.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Bloomberg powołując się na źródła ze strony przedstawicieli wywiadu amerykańskiego i izraelskiego, poważne ataki rakietowe lub dronowe przeprowadzone przez Iran na cele wojskowe i rządowe w Izraelu są nieuniknione.

Według źródeł potencjalny atak, być może z użyciem rakiet precyzyjnych, może nastąpić w ciągu najbliższych dni. Jak zauważył jeden z rozmówców agencji, bazując na ocenach wywiadu amerykańskiego i izraelskiego, jest to bardziej kwestia „kiedy” niż „czy”.

Jednocześnie Izrael powiedział sojusznikom, że spodziewa się tego ataku przed rozpoczęciem nowej ofensywy lądowej przeciwko pozycjom Hamasu w Rafah w Gazie, chociaż nie jest jasne, jak szybko ta operacja może się rozpocząć.

Agencja zauważa, że izraelscy urzędnicy zgadzają się z opinią sojuszników i publicznie grozili Iranowi, że jeśli uderzy on na terytorium państwa żydowskiego, odpowiedzą atakami w Iranie.

W środę najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei ponownie zapowiedział, że zemści się na Izraelu za atak na konsulat w Syrii, który jego zdaniem jest równoznaczny z atakiem na terytorium Iranu.

Według doniesień izraelska 98. Dywizja, składająca się z trzech brygad, w tym 7. Brygady Pancernej, wycofała się z Chan Junis po czterech miesiącach od rozpoczęcia ataku na tę miejscowość. Działa tam obóz dla uchodźców. Oznacza to pierwszy odwrót Izraelczyków od rozpoczęcia lądowej inwazji na Strefę Gazy, podkreśliła libańska Al Mayadeen.

Z raportów Izraelczyków wynika, według tej telewizji, że tylko jedna brygada, Brygada Nahal, nadal znajduje się w Strefie Gazy. Według Al Mayadenn głównym zadaniem tej brygady jest zabezpieczenie korytarza Netzarim, aby utrudnić powrót mieszkańców do północnej części Strefy Gazy.

W tym kontekście rzecznik izraelskiej armii poinformował agencję informacyjną Reutera, że „armia wycofała wszystkie siły lądowe z południowej Strefy Gazy, z wyjątkiem jednego batalionu”.

Wycofanie następuje w momencie, gdy Egipt przygotowuje się do zorganizowania nowej rundy rozmów, których celem będzie zapewnienie zawieszenia broni i wynegocjowanie umowy o wymianie więźniów.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply