Rząd Wielkiej Brytanii podejrzewa, że rosyjscy obywatele wykorzystują słabe kontrole w rejestrze spółek do prania zysków z wojny na Ukrainie.

Jak pisze w piątek agecja prasowa Bloomberg powołując się na swoje źródła, rząd Wielkiej Brytanii podejrzewa, że rosyjscy obywatele wykorzystują słabe kontrole w rejestrze spółek do prania zysków z wojny na Ukrainie.

W ostatnich latach brytyjskie organy ścigania zidentyfikowały dużą liczbę fikcyjnych firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii przez obywateli różnych krajów, prawdopodobnie w celu prania pieniędzy lub uchylania się od płacenia podatków.

Setki tych firm mają wśród swoich dyrektorów Rosjan, a niektóre firmy kontrolowane przez Rosję próbują teraz wykorzystać wojnę na Ukrainie dla korzyści finansowych.

Jedna z wykrytych przez brytyjskie władze firm jest zarejestrowana pod adresem biura w Londynie i wpisana do rejestrów jako właściciel okrętu transportującego zboże. Według publikacji okręt podejrzany jest o nielegalny eksport zboża z Ukrainy i naruszenie międzynarodowych sankcji. Według otwartych danych statek wielokrotnie pływał po Morzu Czarnym w ostatnich miesiącach.

Firma ma trzech obecnych i byłych dyrektorów wymienionych w Companies House, brytyjskim rejestrze firm, z których wszyscy są obywatelami rosyjskimi i podali adresy domowe w Rosji. Ani oni, ani firma nie prowadzą żadnej znaczącej działalności w Londynie.

Dokumenty pokazują, że kilka innych firm, które nie prowadzą oczywistej działalności w Wielkiej Brytanii, zostało zarejestrowanych pod tym samym adresem w Londynie przez innych obywateli Rosji. Jednym z nich jest pracownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, którego adres domowy w Companies House widnieje jako mieszkanie w centrum Moskwy.

Zobacz też: Media: Wielka Brytania nie podwoi liczby Challengerów dla Ukrainy

Osoba zaznajomiona z brytyjskim dochodzeniem w sprawie prania brudnych pieniędzy powiedziała, że przestępcy wykorzystywali brytyjskie firmy do przesyłania dużych sum pieniędzy do kraju i przechowywania ich tam przez kilka lat. Następnie albo przelewają pieniądze, zanim będą musieli złożyć rachunki w Companies House, albo zakładają fałszywe konta, które nie ujawniają prawdziwych aktywów posiadanych przez firmę.

Chociaż Wielka Brytania nałożyła szerokie sankcje na wiele rosyjskich firm i osób po inwazji na Ukrainę, lata walki o zagraniczne pieniądze doprowadziły do tego, że brytyjski system finansowy jest pełen fałszywych firm i innych nieprzejrzystych struktur, które komplikują wysiłki na rzecz egzekwowania ograniczeń rosyjskich interesów.

Rząd brytyjski jest w trakcie zaostrzania przepisów mających na celu zreformowanie Izby Rejestracyjnej i zwalczanie przestępczości finansowej. Ustawa o przestępstwach gospodarczych i przejrzystości korporacyjnej została wprowadzona do parlamentu 22 września i ma na celu nadanie rejestrowi spółek większych uprawnień do identyfikowania, kto tworzy firmy i dochodzenia w sprawie podejrzenia oszustwa.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply