Ostateczna decyzja w sprawie wysłania na Ukrainę systemu obrony powietrznej Patriot ma zostać podjęta już niebawem – twierdzą źródła agencji Bloomberg.

Jak podaje agencja Bloomberg, holenderski rząd rozważa wysłanie na Ukrainę systemu Patriot. Według źródeł, na które serwis się powołuje, ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta już niebawem.

Bloomberg dodaje, że Holandia może tym samym dołączyć do USA i Niemiec, które również zdecydowały się wysłać Ukraińcom systemy obrony powietrznej Patriot.

Według rzeczniczka holenderskiego resortu obrony, Niderlandy stale rozważają możliwość militarnego wspierania Ukrainy. Dodała też, że traktują transporty wojskowe na Ukrainę priorytetowo. Jednocześnie, nie podała żadnych szczegółów dotyczących konkretnych systemów uzbrojenia czy dostaw.

Nie wiadomo, czy plany strony holenderskiej dotyczą jednej baterii czy innej liczby wyrzutni systemu Patriot. Niewykluczone, że podobnie jak Niemcy czy Amerykanie, Holendrzy wyślą Ukraińcom właśnie jedną baterię.

W grudniu USA poinformowały, że przekażą Ukrainie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, m.in. jedną baterię systemu obrony powietrznej Patriot wraz z rakietami; dodatkową amunicję do artyleryjskich systemów rakietowych HIMARS i 500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich kal. 155 mm.

Jak pisaliśmy, Biały Dom poinformował, że USA zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder. Ponadto, Niemcy w ślad za Amerykanami mają wysłać Ukraińcom dodatkową baterię Patriot.

Z kolei na początku stycznia rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał, że Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę.

Czytaj także: Błaszczak: niemieckie Patrioty w ciągu kilku najbliższych dni. „Będą wpięte w polski system dowodzenia”

Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz