Zdaniem szefa dyplomacji USA, Antony Blinkena Ukraina posiada wystarczające zasoby do przeprowadzenia kontrofensywy i odzyskania terytoriów okupowanych przez Rosję.

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem brytyjskiej dyplomacji, Jamesem Cleverly, że jego zdaniem Ukraina posiada zasoby wystarczająca do przeprowadzenia kontrofensywy i odzyskania terytoriów zajętych przez Rosję.

Mają na miejscu (…) czego potrzebują, aby nadal odnosić sukcesy w odzyskiwaniu terytorium, które zostało zajęte siłą przez Rosję w ciągu ostatnich 14 miesięcy” – powiedział Blinken.

Przeczytaj: Ukraińska kontrofensywa zamieni się w rzeź? Blinken jest przekonany, że przyniesie sukcesy

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że chodzi tu nie tylko o broń, ale również o szkolenie żołnierzy.

Tu chodzi o upewnienie się, że Ukraińcy mogą utrzymać systemy, które im dostarczamy i oczywiście ważne jest, aby mieli właściwe plany, aby odnieść sukces” – dodał.

Cleverly powiedział z kolei, że Ukraina wykazała się ogromną odwagą i oporem od początku rosyjskiej inwazji, ale ludzie nie powinni spodziewać się filmowej kontrofensywy ze strony Kijowa.

Mam nadzieję i oczekuję, że poradzą sobie bardzo, bardzo dobrze, ponieważ ilekroć widziałem Ukraińców, osiągali lepsze wyniki niż oczekiwano” – powiedział szef MSZ Wielkiej Brytanii. Dodał, że ludzie „muszą być realistami”.

To jest prawdziwy świat. To nie jest hollywoodzki film” – oświadczył Cleverly.

Wcześniej, jak pisaliśmy, Departament Obrony USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 1,2 mld dol. Według oficjalnego komunikatu Pentagonu, nowy pakiet ma wzmocnić ukraińską obronę powietrzną i zaspokoić potrzeby Ukrainy w zakresie amunicji artyleryjskiej. Dotyczy to głównie amunicji kal. 155 mm, a także wsparcia, mającego umożliwić Ukrainie lepszą konserwację jej systemów i sprzętu.

Niedawno prezydent Czech Petr Pavel, generał w stanie spoczynku, który wcześniej był głównym doradcą wojskowym NATO, prywatnie ostrzegł przywódców Ukrainy przed katastrofą przyspieszonej kontrofensywy. „Ukraina nie ma już elementu zaskoczenia” – podkreślił.

CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply