Rosja już przegrała wojnę przeciw Ukrainie, biorąc pod uwagę, że chciała zetrzeć ten kraj z mapy świata – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla CNN.

Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiadał się w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla CNN. Wyraził opinię, że celem Rosji było “starcie Ukrainy z mapy, zlikwidowanie jej niepodległości oraz suwerenności i włączenie do Rosji. To się już dawno nie udało”.

Blinken przyznał, że operacja Ukrainy zmierzająca do odbicia terenów okupowanych przez Rosję będzie “bardzo trudną walką”. Jego zdaniem wojna, która rozpoczęła się już ponad 500 dni temu, potrwa jeszcze “kilka miesięcy”.

Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył, że choć Ukraina otrzymuje pomoc i sprzęt wojskowy od różnych krajów, to “decydującym elementem” jest sprawa, o którą walczy. “W odróżnieniu od Rosjan Ukraińcy walczą o swoją ziemię, swoją przyszłość, swój kraj i swoją wolność” – powiedział.

Według agencji Reuters, powołującej się na trzy źródła w administracji rządowej w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone mogą już we wtorek ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Ma on być wart nawet 400 mln dolarów. Będzie obejmował głównie artylerię, rakiety dla systemów obrony powietrznej i pojazdy wojskowej. Pakiet ten miałby pomóc Ukraińcom rozwinąć kontrofensywę.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, USA przekazały jej pomoc o łącznej wartości ponad 41 mld dol.

Czytaj także: Reuters: Amerykanie przekażą Ukrainie systemy antydronowe i inny sprzęt o wartości 1,3 mld dol.

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply