Prezydent USA Joe Biden będzie zabiegał o pięcioletnie przedłużenie traktatu o kontroli zbrojeń z Rosją Nowy START – poinformowała agencja prasowa Reuter. Traktat wygasa na początku lutego.

Jak poinformował w czwartek Reuter, administracja Joe Bidena chce przedłużyć traktat o kontroli zbrojeń z Rosją Nowy START o pięć lat.

„Dla prezydenta od dawna jest jasne, że traktat Nowy START leży w interesie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Przedłużenie ma jeszcze większy sens, gdy stosunki z Rosją są konkurencyjne, jak to jest w tym czasie” – powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poinformowała również, że Biden „zlecił” amerykańskiej społeczności wywiadowczej przeprowadzenie pełnej oceny naruszenia cyberprzestrzeni z udziałem słonecznych wiatrów, rosyjskiej ingerencji w wybory w 2020 roku, użycia przez Rosję broni chemicznej przeciwko liderowi opozycji Aleksiejowi Nawalnemu oraz rzekomych nagród za żołnierzy amerykańskich w Afganistanie.

„Nawet gdy współpracujemy z Rosją, aby wspierać interesy USA, tak samo staramy się pociągać Rosję do odpowiedzialności za jej lekkomyślne i wrogie działania” – powiedziała Psaki.

Traktat o kontroli zbrojeń, który wygasa 5 lutego, ogranicza USA i Rosję do rozmieszczenia nie więcej niż 1550 strategicznych głowic jądrowych. Oprócz ograniczenia liczby rozmieszczonych strategicznych broni jądrowych do najniższego poziomu od dziesięcioleci, Nowy START ogranicza także rakiety lądowe i podwodne.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W oświadczeniu Pentagon stwierdził, że Amerykanie są „znacznie bezpieczniejsi” z traktatem nienaruszonym i przedłużonym.

Wygaśnięcie traktatu zlikwidowałoby wszelkie ograniczenia w rozmieszczaniu amerykańskich i rosyjskich strategicznych głowic nuklearnych, potencjalnie napędzając nowy wyścig zbrojeń.

Jak informowaliśmy jeszcze w październiku, według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, Rosja jest gotowa do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nad nowymi traktatami dotyczącymi stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń.

„Drogi Władimirze Władimirowiczu [zwrócił się do prezydenta Putina], zgodnie z twoją instrukcją byliśmy w dość intensywnym kontakcie z naszymi amerykańskimi kolegami w całym zakresie kwestii związanych ze stabilnością strategiczną, w szczególności podkreślamy Twoją inicjatywę, która pozostaje w mocy i staje się coraz ważniejsza przy podejmowaniu decyzja o przedłużeniu obowiązującego Układu Nowy START, który wygasa w lutym bez żadnych warunków wstępnych. Tymczasem potwierdzamy, że będziemy gotowi do kontynuowania prac nad nowymi porozumieniami” – zapewnił Ławrow.

Kresy.pl/Reuter

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz