W czwartek Biały Dom wykreślił ze stenogramu briefingu prasowego słowa rzeczniczki Karine Jean-Pierre, które wyrażały w jednoznaczny sposób poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO.

Na sprawę zwrócił uwagę amerykański tabloid „New York Post”. Chodzi o zapis rozmowy zastępczyni sekretarz prasowej Białego Domu Jean-Pierre z dziennikarzami, która odbyła się na pokładzie Air Force One w drodze do Lake Charles w Luizjanie. Tabloid spekuluje, że zmiana została wprowadzona, by nie drażnić prezydenta Rosji Władimira Putina.

Jean-Pierre została zapytana o politykę USA w kwestii ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO. Podkreśliła, że Waszyngton popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Dodała, że jest za tym, by „drzwi NATO pozostały otwarte dla aspirantów, kiedy będą oni gotowi, by spełnić zobowiązania, obowiązki członkostwa, i będą mogli wnieść swój wkład w bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego”. Rzeczniczka została następnie zapytana wprost, czy administracja prezydenta Joe Bidena popiera członkostwo Ukrainy w NATO. Odpowiedziała twierdząco, powtarzając także sformułowanie o „otwartych drzwiach”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Rosja zagroziła Ukrainie „nieodwracalnymi skutkami dla państwowości” w razie wstąpienia do NATO

W zrewidowanym zapisie, który został opublikowany na stronie Białego Domu, przekreślono słowa „tak, tak”. „New York Post” cytuje przedstawiciela administracji, który stwierdził, że słowa zostały skreślone, ponieważ „nie odzwierciedlają oficjalnej polityki” USA, zaś Jean-Pierre wyraziła się w błędny sposób. Zdaniem medium zmiana została wprowadzona, by nie drażnić prezydenta Rosji Władimira Putina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Systemy obrony powietrznej i Patrioty dla Ukrainy? Blinken: Rozważymy prośby Ukrainy ws. uzbrojenia

Szef dyplomacji USA Antony Blinken odwiedził w czwartek Kijów. Zapewnił w czasie spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że Stany Zjednoczone popierają Ukrainę wobec rosyjskiego zagrożenia. Blinken podkreślił, że „pracuje nad tym, by Ukraina mogła się bronić” – cytuje PAP. Nie wyraził jednak jasnego stanowiska w kwestii ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO. Zełenski apelował wcześniej o wsparcie dla Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP) w NATO.

nypost.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz