Ogłoszony z powodu zbliżającej się Wielkanocy rozejm w Donbasie ma być „całkowity, stały i bezterminowy”.

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania konfliktu w Donbasie zdecydowała, że od północy obowiązuje zawieszenie broni między stronami wojny w Donbasie. Walki wstrzymano w związku z nadchodzącą Wielkanocą (która według kalendarza juliańskiego przypada na 8. kwietnia). – powiadomiła w piątek agencja UNIAN powołując się na komunikat OBWE. Rozejm ma być „całkowity, stały i bezterminowy”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Strona ukraińska zapewniła, że będzie niezmiennie dotrzymywać wszystkich zobowiązań wziętych na siebie w związku ze wstrzymaniem ognia. „Jednocześnie wyłącznie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludności cywilnej, składu osobowego ukraińskich sił zbrojnych, dokonania innych prowokacyjnych działań przez bojowników okupacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej, siły zbrojne Ukrainy są gotowe do natychmiastowej odpowiedzi” – zaznaczono w sztabie ukraińskiej operacji militarnej.

Obie strony walk zdążyły już wzajemnie oskarżyć się o złamanie rozejmu. Jak powiedział agencji UNIAN rzecznik sztabu ukraińskiej operacji militarnej w Donbasie, w dniu dzisiejszym pozycje ukraińskich żołnierzy zostały ostrzelane w pobliżu Awdiejewki i Opytnego, jednak nie było strat w ludziach. Z kolei portal separatystów „Russkaja Wiesna” twierdzi, że ukraińska armia o godzinie 9:35 otworzyła ogień m.in. z moździeży i granatników w kierunku Tałakowki i Komintiernowego.

Jak pisze UNIAN, poprzedni rozejm uzgodniony przez trójstronną grupę kontaktową (składającą się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE) obowiązywał od północy 5. marca br.

CZYTAJ TAKŻE: „Rozejm szkolny” w Donbasie wszedł w życie

Kresy.pl / UNIAN / Russkaja Wiesna

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz