Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Władimira Putina o “wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej” (ŁRL), podała w niedzielę rosyjska agencja prasowa Tass.

Jak podała w niedzielę rosyjska agencja prasowa Tass, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Władimira Putina o “wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej”.

„3 lipca 2022 r. rosyjski minister obrony, generał armii Siergiej Szojgu, poinformował Naczelnego Wodza Rosyjskich Sił Zbrojnych Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej” – podało ministerstwo.

Ministerstwo dodało, że rosyjskie siły zbrojne i Milicja Ludowa ŁRL ustanowiły pełną kontrolę nad Łysyczańskiem i kilkoma pobliskimi osadami. „Całkowity obszar ziem wyzwolonych w ciągu ostatnich 24 godzin osiągnął 182 km2” – podkreślił rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Jak podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), siły ukraińskie prawdopodobnie dokonały celowego wycofania się z Łysyczańska, czego skutkiem było zajęcie miasta przez Rosjan 2 lipca.

Według ISW siły rosyjskie kontynuowały ataki na południowy zachód od Łysyczańska, prawdopodobnie w celu dotarcia do granic administracyjnych obwodu ługańskiego. Ukraiński Sztab Generalny potwierdził, że siły rosyjskie zajęły pozycje w Werchnokamiance, położonej około 15 km na południowy zachód od Łysyczańska. Udany atak oznacza również, że siły rosyjskie zablokowały północno-wschodnią część autostrady T1302.

Przypomnijmy, że choć oficjalnie strona ukraińska nie przyznaje się do utraty miasta, to wymowne znaczenie ma jednak w tym kontekście wieczorny komunikat ukraińskiego sztabu generalnego. Nie ma w nim żadnej wzmianki ani o sytuacji w Łysyczańsku, ani na tzw. kierunku łysyczańskim. Na tej podstawie można przypuszczać, że sytuacja sił ukraińskich w rejonie miasta jest bardzo trudna i nie można wykluczyć, że faktycznie zostało ono zdobyte przez Rosjan i separatystów.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply