Ukraińcy zaprzeczają utraceniu kontroli nad całym Łysyczańskiem

Doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Sak powiedział, że Łysyczańsk, wbrew oświadczeniom strony rosyjskiej, nie znajduje się pod „pełną kontrolą” oddziałów Federacji Rosyjskiej – przekazał w niedzielę portal BBC.

Podczas niedzielnej rozmowy z BBC, doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Sak powiedział, że Łysyczańsk, wbrew oświadczeniom strony rosyjskiej, nie znajduje się pod „pełną kontrolą” oddziałów Federacji Rosyjskiej.

Zauważył również, że sytuacja w mieście pozostawała „przez dłuższy czas bardzo napięta”, a wojska rosyjskie „nieustannie nacierały na miasto”.

„Dla Ukraińców wartość ludzkiego życia jest najwyższym priorytetem, więc czasami możemy wycofać się z pewnych terytoriów, aby je w przyszłości odzyskać” – powiedział doradca ministra obrony.

Jednocześnie Sak powiedział, że bitwa o Donbas się nie skończy, nawet jeśli Rosja zajmie cały region Ługańska. Wskazał, że Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują wiele innych dużych miast w obwodzie donieckim. „Są to miasta, które były celem ciężkich ostrzałów rakietowych i artyleryjskich w ciągu ostatnich kilku dni, ale bitwa o Donbas jeszcze się nie skończyła” – dodał doradca.

Wyraził przekonanie, że Ukraina zgromadzi następnie wystarczającą ilość ciężkiej artylerii i innego rodzaju broni, „co pozwoli nam wyzwolić nasze ziemie”.

Jak podała w niedzielę rosyjska agencja prasowa Tass, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Władimira Putina o “wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej”.

„3 lipca 2022 r. rosyjski minister obrony, generał armii Siergiej Szojgu, poinformował Naczelnego Wodza Rosyjskich Sił Zbrojnych Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej” – podało ministerstwo.

Ministerstwo dodało, że rosyjskie siły zbrojne i Milicja Ludowa ŁRL ustanowiły pełną kontrolę nad Łysyczańskiem i kilkoma pobliskimi osadami. „Całkowity obszar ziem wyzwolonych w ciągu ostatnich 24 godzin osiągnął 182 km2” – podkreślił rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Jak podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), siły ukraińskie prawdopodobnie dokonały celowego wycofania się z Łysyczańska, czego skutkiem było zajęcie miasta przez Rosjan 2 lipca.

Według ISW siły rosyjskie kontynuowały ataki na południowy zachód od Łysyczańska, prawdopodobnie w celu dotarcia do granic administracyjnych obwodu ługańskiego. Ukraiński Sztab Generalny potwierdził, że siły rosyjskie zajęły pozycje w Werchnokamiance, położonej około 15 km na południowy zachód od Łysyczańska. Udany atak oznacza również, że siły rosyjskie zablokowały północno-wschodnią część autostrady T1302.

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply