Strona rosyjska potwierdziła, że osoby zwolnione przez Kijów w ramach najnowszej wymiany jeńców to żołnierze.

Jak podały w czwartek rano ukraińskie media, między Rosją a Ukrainą doszła do skutku wymiana jeńców. Rosjanie zwolnili 215 Ukraińców, w tym: 118 żołnierzy Gwardii Narodowej (w tym żołnierze pułku „Azow”), dziewięciu policjantów i dziewięciu strażników granicznych oraz celnicy i cywile. Strona ukraińska podała natomiast ogólnikowo, że uwolniła „50 obywateli Rosji i osobę z ukraińskim paszportem, Wiktora Medwedczuka”, twierdzi strona ukraińska. Wymiany dokonano na terytorium Turcji i tam zostali internowani dowódcy „Azowa”.

Ministerstwo Obrony Rosji skonkretyzowało już, że poza Medwedczukiem Ukraińcy zwolnili 55 żołnierzy jej sił zbrojnych.

“W wyniku złożonego procesu negocjacyjnego w sprawie wymiany, 55 żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, republik donieckiej i ługańskiej, którzy byli w śmiertelnym niebezpieczeństwie, powróciło dziś w nocy z terytorium kontrolowanego przez reżim kijowski” – powiedział przedstawiciel resortu gen. Igor Konaszenkow, którego słowa przytoczyła agencja informacyjna Interfax.

„Obecnie wszyscy żołnierze zostali dostarczeni na terytorium Federacji Rosyjskiej wojskowymi samolotami transportowymi i znajdują się w placówkach medycznych rosyjskiego Ministerstwa Obrony” – poinformował Konaszenkow.

Według niego wszyscy zwolnieni żołnierze otrzymali możliwość kontaktu z bliskimi, otrzymują niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną.

 

Także przywódca nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin potwierdził, że w grupie zwolnionych przez Ukraińców było 55 żołnierzy i polityk Medwedczuk

Jak podała agencja Intefax, z nagrania opublikowanego przez państwowy kanał telewizyjny Rossija24 wynika, że uwolnieni żołnierze dotarli do Rosji jeszcze przed świtem.

Jak podały wcześniej źródła brytyjskie wśród uwolnionych w toku nocnej wymiany jest także pięciu obywateli Zjednoczonego Królestwa, którzy byli ujęci i sądzeni, a dwóch skazanych na karę śmierci przez donbaskich separatystów.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply