Przewodniczący północnokoreańskiego zespołu negocjatorów rozmawiających z przedstawicielami USA o programie atomowym KRLD ogłosił zerwanie negocjacji.

Delegacje USA i Korei Północnej prowadziły negocjacje w sprawie rozbrojenia nuklearnego tego drugiego kraju w centrum negocjacyjnym pod Sztokholmem. Rozmowy w Szwecji miały wyłonić konkretne decyzje w ramach uzgodnień zawartych przez Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, którzy trzykrotnie spotykali się w tej sprawie: w 2018 roku w Singapurze, w 2019 r. w Hanoi a także w strefie zdemilitaryzowanej na granicy dwóch państw koreańskich, w czerwcu bieżącego roku. Ponieważ przywódcy nie osiągnęli generalnego rozwiązania kwestii nuklearnego arsenału KRLD miały je przygotować delegacje niższego szczebla. W sobotę agencja informacyjna Reutera podała, że i te robocze rozmowy zakończyły się niepowodzeniem.

 

Szef północnokoreańskiej delegacji, Kim Myong Gil wystąpił w sobotę wieczorem na konferencji prasowej na której ogłosił, że rozmowy zostają przerwane. Obciążył on odpowiedzialnością za fiasko negocjacji stronę amerykańską, która według niego nie chciała zrezygnować ze “swojego starego punktu widzenia i podejścia”. Jak dodał – “negocjacje nie spełniły naszych oczekiwań i w końcu się załamały”.

Z kolei Departament Stanu USA przekazał, że komentarze Kim Mynog Gila nie oddają “ducha i treści” rozmów, które prowadzono w centrum konferencyjnym na przedmieściach stolicy Szwecji przez 8,5 godziny. Amerykańska dyplomacja twierdzi, że ma “kreatywne pomysły” a rozmowy były dobre oraz, że przyjęła już zaproszenie Szwedów do przeprowadzenia kolejnej rundy rozmów. Podkreślono również, iż “Stany Zjednoczone i KRLD nie przezwyciężą dziedzictwa 70 lat wojny i wrogości na Półwyspie Koreańskim w ciągu jednej soboty”.

Kim Myong Il stwierdził jednak, że “USA wzmagały oczekiwania czyniąc sugestie o jakoby elastycznym podejściu, nowych metodach, kreatywnych rozwiązaniach, ale bardzo nas rozczarowały, nie przynosząc niczego do stołu negocjacji, osłabiając nasz entuzjazm do negocjacji”.

Korea Północna dysponuje ładunkami jądrowymi. Dysponuje także środkami ich przenoszenia. Państwo to testowało pociski rakietowe prawdopodobnie zdolne do przenoszenia ładunków atomowych i osiągnięcia celów na terytorium USA.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply