Według ukraińskiego szefa sztabu korzyści ze współpracy armii Ukrainy z NATO są obopólne.

Dziewięć ukraińskich batalionów jest już kompatybilnych ze standardami NATO – poinformował szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Wiktor Mużenko. Stało się to dzięki szkoleniom prowadzonym przez natowskich instruktorów, m.in. z Polski.

Trwa szkolenie batalionów z pomocą zagranicznych fachowców, które zaczęło się w 2015 roku. Obecnie na Ukrainie przebywają instruktorzy i wojskowi z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski… I na dzień dzisiejszy osiągnęliśmy odpowiednią kompatybilność dla co najmniej tych dziewięciu batalionów, które już przeszły szkolenie. – powiedział Mużenko.

Jak wynika ze słów ukraińskiego szefa sztabu, podstawą szkoleń są standardy NATO, które są adaptowane do warunków ukraińskich z uwzględnieniem doświadczeń zdobytych przez Ukraińców w działaniach bojowych. Żołnierze NATO także korzystają z ukraińskich doświadczeń. „Wojskowi krajów NATO już wnoszą zmiany i korekty do swoich standardów z uwzględnieniem naszego doświadczenia. Tak więc nie mamy do czynienia ze ślepym kopiowaniem” – mówił Mużenko.

Przypomnijmy, że polski rząd zdecydował o wysłaniu na Ukrainę instruktorów wojskowych w lutym 2015 roku.

W czerwcu br. ukraiński parlament – Rada Najwyższa – wpisała do ustawy o polityce zagranicznej postulat dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO. Postulat ten był ujęty w zasadach ukraińskiej polityki obronnej i zagranicznej po Pomarańczowej Rewolucji, lecz został z nich wykreślony w lipcu 2010 roku po dojściu do władzy Wiktora Janukowycza. Odtąd do grudnia 2014 roku Ukraina była państwem „pozablokowym”, czyli nie należącym do sojuszy polityczno-wojskowych. W grudniu 2014 roku, po obaleniu Janukowycza, parlament jedynie dopuścił przynależność państwa ukraińskiego do bloków militarnych oraz przyjął zapis o wzmocnieniu współpracy z Sojuszem i dążeniu do spełnienia kryteriów członkostwa w sojuszu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej Ukraińców opowiada się za członkostwem Ukrainy w NATO – sondaż

Kresy.pl / Hromadske

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz