Nowe sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakładają m.in. ograniczenie importu ropy naftowej przez Koreę Północną i całkowite embargo na sprowadzanie przez nią gazu ziemnego.

Wczoraj wieczorem czasu lokalnego Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła nowe sankcje na Koreę Północną. Rezolucja o nałożeniu sankcji została przyjęta jednogłośnie. Zaostrzenie sankcji jest reakcją na ostatnią próbę bomby wodorowej przeprowadzoną przez Pjongjang.Autorem rezolucji były Stany Zjednoczone. Początkowo projekt USA zakładał m.in. całkowite odcięcie Korei Północnej od dostaw paliw i zablokowanie zagranicznych aktywów przywódcy KRLD Kim Dzong Una, jednak przyjęto projekt złagodzony, na który zgodziły się Chiny i Rosja.

Rezolucja przewiduje m.in. że do końca 2017 roku Korea Północna będzie mogła sprowadzić do 500 tys. baryłek ropy naftowej a w ciągu 2018 roku do 2 mln baryłek. Wprowadzono natomiast całkowite embargo na import przez KRLD gazu ziemnego oraz na eksport wyrobów północnokoreańskiego przemysłu tekstylnego. Aktywa Kim Dzong Una nie zostaną zamrożone.

Przypomnijmy, że Korea Północna ogłosiła 3. września, iż próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) zakończyła się pełnym powodzeniem. Wcześniej, na terytorium tego kraju zanotowano silne wstrząsy sejsmiczne, podobne do tych, które miały miejsce podczas poprzednich prób jądrowych Pjongjangu. Owe wstrząsy były odczuwalne w północno-wschodnich Chinach. Według źródeł południowokoreańskich, moc rażenia testowanego w niedzielę ładunku wynosiła ok. 50 kiloton. Była to już szósta i zdaniem ekspertów najsilniejsza do tej pory próba jądrowa Pjongjangu.

Wkrótce po tej próbie władze Korei Południowej ostrzegały, że Korea Północna szykuje się do kolejnych prób balistycznych, w tym do wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Putin przeciwny stawianiu Korei Północnej pod ścianą

Wczorajsza rezolucja RB ONZ jest już dziewiątą rezolucją dotyczącą sankcji wobec Korei Północnej z powodu jej programu atomowego i rakietowego. Po przyjęciu poprzedniej rezolucji Korea Północna oświadczyła, że „nie położy na stole negocjacji swojego obronnego nuklearnego programu” a USA „zapłacą cenę za swoją zbrodnię… tysiące razy”.

Kresy.pl / PAP

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz