Nie jest jeszcze jasne kto będzie partnerem Polski w programie Wilk

“Na ten moment oczywistym partnerem w programie Wilk wydaje się być partner koreański, ale nie zapominajmy także o naszych krajowych kompetencjach” – poinformował w środę prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek.

Jak poinformował w poniedziałek Sebastian Chwałek prezes PGZ: “na ten moment oczywistym partnerem w programie Wilk wydaje się być partner koreański, ale nie zapominajmy także o naszych krajowych kompetencjach”.

Według Chwałka nie jest jeszcze jasne kto będzie partnerem Polski w programie Wilk: “w Poznaniu będziemy produkowali czołgi K2 w wersji PL i już teraz się do tego przygotowujemy. Dziś w ramach grupy mamy zdolności w zakresie obsług i serwisu czołgów Leopard i tych z rodziny T. Kto będzie naszym partnerem w programie Wilk okaże się niebawem”.

W podobnym tonie wypowiedział się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z portalem Defence24: “Polski czołg, czyli program „Wilk” zakłada produkcję polską lub też w kooperacji międzynarodowej. Przeprowadziliśmy szereg analiz i na tę chwilę najbardziej perspektywiczną ścieżką jest oparcie się o aktualnie kupowane dla Polski czołgi. Dlatego prowadzimy intensywne rozmowy ze stroną południowokoreańską oraz amerykańską. I szczególnie istotnie prezentuje się tu nasze partnerstwo strategiczne z firmami południowokoreańskimi. Budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie. Siła jednostek pancernych jest więc dla nas gruntownie ważna. Wraz z wojskami zmechanizowanymi, czołgi to rdzeń naszej armii”.

Przypomnijmy, że południowokoreański koncern Hyundai Rotem zaproponował Polsce czołg podstawowy K2PL w ramach programu Wilk, wraz z szeroką ofertą współpracy przemysłowej, a także współpracę przemysłową i opracowanie nowego Kołowego Transportera Opancerzonego dla Polski.

Zobacz także: Wiceminister: Polski przemysł zbrojeniowy będzie produkował czołgi, program „Wilk” będzie kontynuowany

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply