„Na ten moment oczywistym partnerem w programie Wilk wydaje się być partner koreański, ale nie zapominajmy także o naszych krajowych kompetencjach” – poinformował w środę prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek.
Jak poinformował w poniedziałek Sebastian Chwałek prezes PGZ: „na ten moment oczywistym partnerem w programie Wilk wydaje się być partner koreański, ale nie zapominajmy także o naszych krajowych kompetencjach”.
Według Chwałka nie jest jeszcze jasne kto będzie partnerem Polski w programie Wilk: „w Poznaniu będziemy produkowali czołgi K2 w wersji PL i już teraz się do tego przygotowujemy. Dziś w ramach grupy mamy zdolności w zakresie obsług i serwisu czołgów Leopard i tych z rodziny T. Kto będzie naszym partnerem w programie Wilk okaże się niebawem”.
– Na ten moment oczywistym partnerem w programie #Wilk wydaje się być partner koreański, ale nie zapominajmy także o naszych krajowych kompetencjach. Jesteśmy na to gotowi i czekamy tylko na „zielone światło” w tym programie – mówi prezes #PGZ Sebastian Chwałek.
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) May 24, 2023
W podobnym tonie wypowiedział się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z portalem Defence24: „Polski czołg, czyli program „Wilk” zakłada produkcję polską lub też w kooperacji międzynarodowej. Przeprowadziliśmy szereg analiz i na tę chwilę najbardziej perspektywiczną ścieżką jest oparcie się o aktualnie kupowane dla Polski czołgi. Dlatego prowadzimy intensywne rozmowy ze stroną południowokoreańską oraz amerykańską. I szczególnie istotnie prezentuje się tu nasze partnerstwo strategiczne z firmami południowokoreańskimi. Budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie. Siła jednostek pancernych jest więc dla nas gruntownie ważna. Wraz z wojskami zmechanizowanymi, czołgi to rdzeń naszej armii”.
Przypomnijmy, że południowokoreański koncern Hyundai Rotem zaproponował Polsce czołg podstawowy K2PL w ramach programu Wilk, wraz z szeroką ofertą współpracy przemysłowej, a także współpracę przemysłową i opracowanie nowego Kołowego Transportera Opancerzonego dla Polski.
Zobacz także: Wiceminister: Polski przemysł zbrojeniowy będzie produkował czołgi, program „Wilk” będzie kontynuowany
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!