Rząd Argentyny planuje przekazać Ukrainie pokładowe samoloty szturmowe Super Etendard, które mogą przenosić rakiety przeciwokrętowe.

Jak poinformowały w środę ukraińskie media, rząd Argentyny planuje przekazać Ukrainie pokładowe samoloty szturmowe Super Etendard, które mogą przenosić rakiety przeciwokrętowe. Odpowiedni plan transferu opracowali argentyński minister obrony Luis Petri i minister spraw zagranicznych Diana Mondino.

Ponadto transfer samolotów szturmowych Super Etendard poparł prezydent Argentyny Javier Miley – donoszą media.

Zobacz też: Macron zapowiada sprzedaż Ukrainie myśliwców Mirage 2000

W sumie planują przekazać pięć samolotów, które kraj kupił od Francji w 2017 roku, a które nie mogły zostać wprowadzone do służby ze względu na nałożone przez Wielką Brytanię embargo na sprzedaż do Argentyny niektórych wojskowych części zamiennych.

Minister obrony Argentyny omawia obecnie możliwość transferu z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Francji.

Plan transferu napotyka jednak na coraz większe problemy związane z wyborami we Francji, gdyż kraj chce wymienić samoloty Super Etendard na inny sprzęt wojskowy produkcji francuskiej.

Obecnie Argentyna nie korzysta z tych samolotów, gdyż są one wyposażone w brytyjskie fotele wyrzutowe Martin-Baker, które wymagają dodatkowych części zamiennych, aby pilot mógł opuścić samolot w sytuacji awaryjnej.

W przypadku przekazania tych samolotów na Ukrainę Wielka Brytania zapewniłaby fotelom katapultowym wszystkie niezbędne części zamienne. Ponadto Francja może przekazać wykorzystywane przez samolot rakiety przeciwokrętowe Exocet.

Przeciwokrętowy zestaw rakietowy AM.39 Exocet jest w stanie razić cele w odległości do 80 km i latać na minimalnej wysokości 3 metrów nad poziomem morza. Pocisk jest wyposażony w głowicę bojową o masie 175 kg.

Czytaj także: Politico: Ukraina rozczarowana możliwościami szkolenia pilotów F-16 w USA

Kresy.pl/RBC-Ukraine

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply