Prokuratura rejonowa w Legnicy skierowała do sądu wniosek o ukaranie sześciu osób należących do międzynarodowej grupy przestępczej ściągającej do Polski imigrantów.

O sprawie informuje portal Straży Granicznej. To właśnie funkcjonariusze Placówki SG w Legnicy prowadzili śledztwo w sprawie grupy przestępczej preparującej fikcyjne podstawy dla legalizowania pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Śledztwo trwało kilka miesięcy i miało wiele wątków, bowiem miejscowi przestępcy współpracowali z obywatelami innych państw.

Przestępcy przygotowywali fałszywe dokumenty związane z zatrudnieniem lub pełnieniem funkcji zarządczych w fikcyjnie działających spółkach prawa handlowego, organizowali też fikcyjne małżeństwa z obywatelkami Polski. Na tej podstawie cudzoziemcy z Turcji, Palestyny, Albanii i Egiptu mogli się starać o prawo pobytu w Polsce.

Zarzuty postawiono 15 osobom. Obejmowały one umożliwianie cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terytorium Polski, składanie fałszywych oświadczeń, fałszowanie dokumentacji finansowej spółek, wyłudzanie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji lekarskiej, a także posiadanie środków odurzających. „Wobec 6 osób Prokuratura Rejonowa w Legnicy skierowała do sądu wnioski o wydanie wyroków skazujących bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie określonych kar, m.in. kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, dozoru kuratora oraz przepadku korzyści majątkowej uzyskanej z przestępstwa w łącznej kwocie 60 000 Euro” – informuje portal Straży Granicznej.

Sprawy pozostałych dziewięciu osób wyodrębniono do odrębnego postępowania ze względu na niemożność ustalenia ich miejsca pobytu. Rozesłano za nimi listy gończe.

Czytaj także: Na progu imigracyjnej katastrofy. Skończymy jak Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy?

strazgraniczna.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz