Choć Izrael formalnie zakazał swoim producentom zaopatrywania Ukrainy w zaawansowany technologicznie sprzęt, w praktyce taka dostawa została zrealizowana.

Izraelski producent sprzętu militarnego dostarcza zaawansowana systemy przeciwdronowe ukraińskim wojskom za pośrednictwem Polski, poinformował za portalem Zman Yisrael dziennik „Times of Israel”. Anonimowe źródło w firmie powiedziało Zmanowi, że sprzęt był sprzedawany do Polski, aby obejść formalny zakaz władz Izraela przekazywania zaawansowanych technologicznie rodzajów uzbrojenia Ukrainie.

Firma poinformowała Ministerstwo Obrony, że sprzedaż będzie realizowana na rzecz Polski i że nie wie, czy Warszawa pośredniczy w przekazywaniu systemu walki z dronami do Kijowa.

Kolejne anonimowe źródła redakcji z kręgów izraelskiego „przemysłu obronnego” wyjaśniły, że systemy antydronowe – które mogą przechwytywać i zakłócać bezzałogowe statki powietrzne – są sklasyfikowane jako „zaawansowana technologia defensywna” i dlatego nie są dopuszczone do sprzedaży na Ukrainę. Jednak dziennik ocenił, iż rząd Izraela wydawał się nie być zainteresowany storpedowaniem umowy. Zaznaczył też, że do napisania artykułu nie było komentarza ze strony izraelskiego Ministerstwa Obrony.

Izrael rozmieszcza systemy antydronowe wzdłuż swoich granic ze Strefą Gazy, Libanem i Syrią. Państwo to jest uważane za światowego lidera w rozwoju takiej technologii, w który zaangażowanych jest kilka izraelskich firm – Israel Aerospace Industries, Elbit, MCTECH, Spear i Avnon Group. „Times of Israel” nie skonkretyzował, który konkretnie koncern sprzedał sprzęt jaki trafił na Ukraine i jaki to był konkretnie model sprzętu.

Antydronowe systemy izraelskie zostały użyte przez Azerbejdżan w konflikcie z Armenią w 2020 r., a także sprzedane Stanom Zjednoczonym oraz krajom Ameryki Łacińskiej, Afryki i Europy Wschodniej.

Dziennik podkreślił, że podczas gdy kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie znaczną ilość broni od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego, Ministerstwo Obrony Izraela sprzeciwiało się sprzedaży Kijowowi zarówno ofensywnych, jak i zaawansowanych systemów uzbrojenia, ponieważ zaszkodziłoby to „wrażliwym stosunkom” Tel Awiwu z Moskwą.

Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę Izrael miał zablokować plan USA dotyczący dostarczenia Ukrainie Żelaznej Kopuły, izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej opracowanego z funduszy amerykańskich we współpracy z Izraelem.

timesofisrael.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz