Według niemieckich służb specjalnych liczba salafitów, czyli radykalnych islamistów w Niemczech uległa podwojeniu w ciągu pięciu lat.

Informację taką opublikował dziennik “Tagesspiegel”, powołując się na dane niemieckiej specsłużby, Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV). W 2013 roku szacował on liczbę zwolenników salafizmu w Niemczech na 5,5 tys. osób. Tymczasem obecnie jest ich już około 11 tys.

Jednocześnie BfV twierdzi, że środowiska radykalnych islamistów rozwijają się obecnie wolniej niż wcześniej, choć nie można mówić o zatrzymaniu tego wzrostu. Według niemieckiej służby specjalnej mniejszy dynamizm tego środowiska może być związany z klęską “Państwa Islamskiego” w Iraku i Syrii.

Wśród głównych obszarów zagrożonych przez rozwój salafizmu BfV wymienia wielkie miasta Hamburg i Berlin. W tym pierwszym mieście ma przebywać 798 zwolenników radykalnego islamizmu, z czego 434 określonych zostało dżihadyści. Pod terminem tym niemieccy funkcjonariusze rozumieją salafitów gotowych do przemocy w imię swojej ideologii. Jako zdolnych do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego oceniono około 760 islamistów jacy pojawiali się w Niemczech. Ponad połowa z nich przebywa w tej chwili na terytorium tego kraju z czego 153 przebywa w więzieniu.

Czytaj także: Niemcy: Coraz więcej islamskiej radykalizacji wśród dzieci szkolnych

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply