Lotnictwo wojsk lądowych, artyleria dalekiego zasięgu, obrona przeciwrakietowa, zdolności logistyczne i struktura dowodzenia to pięć priorytetów wymienionych przez gen. Bena Hodgesa.

Dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie gen. Ben Hodges wymienił pięć priorytetów tej formacji. Wojskowy zaznaczył przy tym, że są one ważniejsze niż rozmieszczanie w Europie kolejnych brygad.

Pierwszym z wymienionych priorytetów jest posiadanie lotnictwa wojsk lądowych. Obecnie wojska lądowe USA mają wsparcie przez brygadę stacjonującą m.in. w Powidzu, która posiada na wyposażeniu śmigłowce Apache, Black Hawk i Chinook. Generał uważa, że bez lotniczego potencjału zapewnianego przez jednostki rotacyjne bądź stałe amerykańska armia w Europie nie będzie wiarygodną siłą odstraszającą.

Generał podkreślił także, że armia USA w Europie musi wzmocnić swój potencjał artylerii dalekiego zasięgu. Będzie temu służyło rozmieszczenie wyrzutni MLRS i HIMARS w Niemczech a także stworzenie nowej brygady artylerii. Hodges zauważył, że na tym polu poważnym wyzwaniem staje się modernizacja swojego potencjału przez Rosję.

Obrona przeciwrakietowa to trzeci priorytet wymieniony przez amerykańskiego dowódcę. Hodges powiedział, że oprócz batalionu Patriot, który stanowi główną siłę amerykańskiej obrony przeciwrakietowej w Europie, planowane jest pojawienie się zestawów bardzo krótkiego zasięgu Avenger, być może jako dodatkowego batalionu.

Hodges zwrócił także uwagę na podtrzymywanie i rozbudowę zdolności logistycznych. Bez logistyki nie funkcjonuje prawidłowo żadna armia, uważa amerykański dowódca, więc armia USA stale zwiększa swoje zdolności logistyczne.

Piątym priorytetem wymienionym przez Hodgesa jest struktura dowodzenia, którą uznał za niezadowalającą pomimo umieszczenia w Poznaniu dowództwa szczebla dywizyjnego. Hodges chciałby w Europie powrotu do stałego dowództwa dywizji i korpusu.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

CZYTAJ TAKŻE: Gen. Hodges o ćwiczeniach Zapad 2017: obawiamy się, że to koń trojański

Kresy.pl / Defence24

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz