Oficjalne źródła brytyjskie potwierdzają, że obywatele UK ujęci i sądzeni przez donbaskich separatystów zostali uwolnieni w ramach najnowszej wymiany jeńców.

Aiden Aslin, Shaun Pinner, John Harding, Dylan Healy i Andrew Hill, obywatele Wielkiej Brytanii, którzy walczyli w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy lub je wspierali wylecieli do Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Stamtąd mają udać się do Londynu, gdzie, na lotnisku Heathrow, będą czekać na nich rodziny, podał portal brytyjskiego dziennika “The Guardian”.

Fakt zwolnienia Brytyjczyków przez donbaskich separatystów w ramach rosyjsko-ukraińskiego wymiany jeńców jeszcze w środę potwierdziła premier Zjednoczonego Królestwa Liz Truss. Przy czym twierdziła ona, że nastąpiło to po “interwencji Arabii Saudyjskiej”.

Swoje uwolnienie potwierdził sam Aslin. Zamieścił na Instagramie krótkie nagranie, “aby powiedzieć wszystkim, że znajdujemy się poza strefą niebezpieczeństwa”. Na wykonanym w samolocie nagraniu widać siedzącego obok niego Pinnera.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @r0ogie

 

Jeszcze w czerwcu dwóch brytyjskich ochotników Aiden Aslin i Shaun Pinner wraz z Marokańczykiem Brahimem Saadounem zostało skazanych w DRL na karę śmierci za walkę po stronie Ukrainy. W sierpniu przed sądem nieuznawnej Donieckiej Republiki Ludowej stanęli kolejni Brytyjczycy wspierający Siły Zbrojne Ukrainy i wzięci do niewoli: John Harding, Dylan Healy i Andrew Hill.

Jak podały w czwartek rano ukraińskie media, między Rosją a Ukrainą doszła do skutku wymiana jeńców. Rosjanie zwolnili 215 Ukraińców, w tym: 118 żołnierzy Gwardii Narodowej (w tym żołnierze pułku “Azow”), dziewięciu policjantów i dziewięciu strażników granicznych oraz celnicy i cywile, których wymieniono na „na 50 obywateli Rosji i osobę z ukraińskim paszportem, Wiktora Medwedczuka”, twierdzi strona ukraińska. Wymiany dokonano na terytorium Turcji i tam zostali internowowani dowódcy “Azowa”.

theguerdian.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply