Politycy obu amerykańskich partii zwrócili się do prezydenta Joe Bidena o przyzwolenie Polsce na zestrzeliwanie rosyjskich rakiet nad terytorium Ukrainy.

Piszemy, aby zdecydowanie zwrócić się, aby pana administracja przyznała Polsce uprawnienia do przechwytywania i neutralizowania rakiet nad Ukrainą, zwłaszcza tych grożących naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej” – napisali członkowie Izby Reprezentantów, Joe Wilson z Partii Republikańskiej i Steven Cohen z Partii Republikańskiej. Jak wytłumaczyli w swoim piśmie – „Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski zwrócił się ostatnio z prośbą w tej sprawie, a my uważamy, że zapewnienie tej możliwości jest krokiem niezbędnym dla obrony terytorium NATO oraz chronienia jednego z naszych najważniejszych sojuszników”.

Jako przykład zagrożenia dla Polski amerykańscy kongresmani wskazali na śmierć dwóch obywateli Polski na skutek upadku rakiety w Przewodowie w listopadzie 2022 r. mimo, że była to rakieta ukraińska, wynika z listu opublikowanego przez portal The Hill.

Prośba Ministra Spraw Zagranicznych Sikorskiego ma charakter defensywny i wpisuje się w misję NATO, by chronić integralność terytorialną swoich państw członkowskich.” – utrzymywali politycy, twierdzący, że akcja taka – „nie byłaby aktem ofensywnym”. Zarazem jednak w dalszej części listu przyznają, że zestrzeliwanie przez Polskę pocisków nad terytorium państwa w stanie wojny byłoby nie tylko obroną NATO, ale też „mechanizmem wsparcia dla Ukrainy”.

Wilson i Cohen NATO poczynili też bardziej ogólną uwagę, że „Stany Zjednoczone zachowały nadmierną powściągliwość w reakcji na rosyjskie prowokacje, a ostrożne podejście tylko ośmieliło Rosję do częstszych, bardziej lekkomyślnych działań z rażącym lekceważeniem granic NATO”. Jak podsumowali swój apel – „prosimy, aby pańska administracja ściśle współpracowała z rządem polskim i NATO partnerów”.

Szef polskiej dyplomacji jeszcze na początku września publicznie wyraził się, że Polska i inne kraje graniczące z Ukrainą są zobowiązane zestrzelić rosyjskie pociski, zanim wkroczą one w ich przestrzeń powietrzną.

thehill.com/kresy.pl

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz