Australijska firma zamierza wybudować pod Lublinem prywatną kopalnię, która ma przynosić miliard złotych zysku rocznie.

Według projektu Prairie Mining, pod Lublinem ma powstać nowa kopalnia „Jan Karski”, która docelowo ma być najlepsza w Europie. Nawet mimo niskich cen węgla, ma ona zarabiać ponad miliard złotych rocznie. Inwestorzy mają już wykupywać grunty, a niebawem złożą wniosek o koncesję wydobywczą. Koszty inwestycji mają wynosić 632 mln dolarów

Według założeń, w ciągu roku kopalnia ma wydobywać ponad 6 mln ton węgla – to tyle, ile wynosiły niedawno niesprzedane zapasy węgla Kompanii Węglowej. Koszt wydobycia węgla z lubelskich złóż ma wynosić 25 dolarów za tonę. Zatrudnienie ma w niej znaleźć 10 tys. osób. Kopalnia ma powstać w 2023 roku.

Całkowite zasoby węgla w złożu węgla kamiennego „Lublin”, oszacowane zgodnie z międzynarodowymi standardami, wynoszą 728 mln ton, z czego w kategorii wykazane: 352 mln ton. Szacuje się, że od uruchomienia produkcji kopalnio będzie funkcjonować przez 24 lata, a roczny zysk brutto ma opiewać na 348 dol.

Członkiem rady nadzorczej Prairie Mining jest były prezes Kompanii Węglowej, Mirosław Taras.

natemat.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zan
  zan :

  W rejonie jest rentowna, prywatna Bogdana. To było jej złoże. Australijczycy dogadali się z polskojęzycznymi władzami i złoże zabrali. Ponadto sami pozyskali kapitał w Polsce. Zatem wychodzi na to, że Polacy za polskie pieniądze kupią od Australijczyków polski węgiel.

  • fiesta
   fiesta :

   SKOK NA POLSKI MAJATEK NARODOWY I SKOK NA KASE !……

   Spolka kapitalowa Prairie Mining Limited z siedziba glowna w Perth, zachodnia Australia – symbol PDZ na gieldzie w Australii (ASX:PDZ) – informacja na stronie ( http://www.google.com/finance?cid=680705 ) posiada kapital w wysokosci okolo 22 milionow dolarow australijskich i tworzy grupe dodatkowych spolek, takich jak: Mineral Investments Pty Ltd, PDZ Holdings Pty Ltd, PDZ (UK – biuro w Anglii) Limited, PD CO Holdings (UK – biuro w Anglii) Limited i PD Co s.zo.o. (spolka w Polsce – http://pdco.pl/). Spolka kapitalowa Prairie Mining Ltd posiada projekt o lacznej powierzchni ponad 235 km2 i zwiekszyla go ostatnio o dodatkowe 54 km2.
   W sklad RADY DYREKTOROW spolki wchodza nastepujace osoby: Ian Peter Middlemas , Janusz Jakimowicz , Benjamin Stoikovich , Henryk Jacek Jezierski , Lech Lewczuk , Hugo Schumann , Witold Woloszyn , Dylan Browne , Carmela Daniele , Emil M. Morfett – osoby z polskimi nazwiskami to byli urzednicy organow panstwowych w Polsce, w tym byly dyrektor kopalni Bogdanka w Lublinie M.Taras, czyli ze sa tam „sami swoi” – krotka informacja o radzie dyrektorow jest na stronie ( http://www.reuters.com/finance/stocks/companyOfficers?symbol=PDZ.AX &WTmodLOC=C4-Officers-5 ).
   Np. Oficjalne zarobki J.Jakimowicza wynosza A$836,166. (836 166. dolarow australijskich rocznie) i jest on prezesem spolki PD Co. w Warszawie oraz zasiada w radzie dyrektorow Prairie Mining Ltd w Australii – ( http://www.bloomberg.com/research/stocks/people/person.asp?personId=247330669 &privcapId=879137 ).
   Henryk Jezierski jest geologiem i pracowal w PIG w Polsce, ma powiazania z PO i pracowal swego czasu w Ministerstwie Srodowiska, byl doradca Banku Swiatowego i doradca w PGNiG etc.
   Lech Lewczuk posiada ponad 30 lat doswiadczenia geologicznego, mial kierowicze stanowisko w KGHM Polska Miedz i jest czlonkiem rady dyrektorow w Prairie Mining Ltd.
   Witold Woloszyn jest dyrektorem srodowiska w firmie Prairie Mining Ltd – poprzednio pracowal w urzedzie panstwowym i regionalnym (Lublin) ochrony srodowiska w Polsce.
   PYTANIE: W jakim celu powstaje druga firma wydobywcza wysokogatunkowego wegla w Lublinie pod nosem obecnej kopalni Bogdanka ?
   ODPOWIEDZ: TO JEST SKOK NA POLSKI MAJATEK NARODOWY I SKOK NA KASE…. a przy okazji zeby zniszczyc konkurenta – kopalnie Bogdanka.

   • fiesta
    fiesta :

    Wywiad z J.Jakimowiczem…..

    ( http://gornictwo.wnp.pl/janusz-jakimowicz-pd-co-polskie-gornictwo-potrzebuje-technologicznej-ewolucji,271451_1_0_0.html ). KOMENTARZ: Nie jest tajemnica, ze chodzi o opanowanie rynku energetycznego w Polsce przez obcych inwestorow i sprawa jest znana od kilkunastu lat. Przekazanie obcym waznego i strategicznego sektora energetycznego w Polsce oznacza utrate wplywu i kontroli na polskim majatkiem narodowym i sektorem energetycznym, uzaleznienie sie od obcych oraz utrate wiekszosci zyskow, ktore beda plynac do kieszeni obcych, a Polacy beda stanowic jedynie tania sile robocza – bialych niewolnikow.
    Skoro rzady w Polsce oddaja polski majatek narodowy w obce lapy i zezwalaja obcym, zeby czerpali z tego najwieksze korzysci to jest to dowod, ze to nie jest polski rzad, ale banda zdrajcow, ktorych trzeba natychmiast zneutralizowac i odeslac do ich taty diabla.

    • kojoto
     kojoto :

     Dzięki Fiesta za informacje. W świetle tego co wyszukałeś to: „roczny zysk brutto ma opiewać na 348 dol.” co zapewne jest błędem redaktorskim Kresów.pl, może się okazać zgodne z rzeczywistością. Wówczas geszefciarze nie zapłacą równierz podatku.

 2. meki1
  meki1 :

  O koncesję na to złoże starała się KWK Bogdanka ale nie dostała. W skład zarządu tej australijskiej spółki weszli byli wysocy urzędnicy ministerstw, Urzędu Górniczego. Bogdanka sięgnęła po złoża węgla na gł. 1050m, jest najlepszą kopalnią w Polsce, dzienne wydobycie to 28000t, najlepsza kopalnia śląska KWK Budryk wydobywa 16000t

 3. meki1
  meki1 :

  O koncesję na to złoże starała się KWK Bogdanka ale nie dostała. W skład zarządu tej australijskiej spółki weszli byli wysocy urzędnicy ministerstw, Urzędu Górniczego. Bogdanka sięgnęła po złoża węgla na gł. 1050m, jest najlepszą kopalnią w Polsce, dzienne wydobycie to 28000t, najlepsza kopalnia śląska KWK Budryk wydobywa 16000t