Australia przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskowo-techniczną o wartości 100 mln dol. – oświadczył w niedzielę premier Australii Anthony Albanese, który spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Nowy pakiet będzie zawierał m.in. kolejne pojazdy opancerzone.

Premier Australii spotkał się w niedzielę w Kijowie z prezydentem Ukrainy. „Dzisiaj ogłaszamy dodatkowe 100 mln dolarów pomocy wojskowo-technicznej. W sumie przekazaliśmy już 390 mln dolarów” – oświadczył Anthony Albanese na briefingu po spotkaniu. Dodał, że Ukraina otrzyma od Australii 34 dodatkowe pojazdy opancerzone, w tym 14 transporterów opancerzonych i 20 wozów opancerzonych Bushmaster, wyposażenie, drony – podaje agencja Interfax Ukraina.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Udzielimy również dodatkowej pomocy wojskom granicznym Ukrainy” – zapowiedział Albanese.

Zadeklarował także, że Australia zmniejszy cła na ukraińskie towary, zakaże importu rosyjskiego złota oraz obejmie sankcjami i zakazem wjazdu 16 kolejnych rosyjskich ministrów i oligarchów.

Wołodymyr Zełenski po spotkaniu powiedział, że jest wdzięczny Australii za gotowość włączenia się w odbudowę Ukrainy po wojnie.

Zobacz także: Australia wstrzymuje eksport do Rosji surowców o znaczeniu wojskowym

Przypomnijmy, że w maju australijski rząd ogłosił przekazanie Ukrainie 20 pojazdów Bushmaster oraz 14 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4. Pakiet obejmował także sprzęt medyczny oraz ochronny dla żołnierzy.

Już wcześniej Australia przekazała Ukrainie pojazdy opancerzone BushmasterInformowaliśmy, że kraj przekazał Ukrainie również sześć lekkich holowanych haubic M777 kalibru 155 mm i amunicję.

interfax.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz