Walczące z szyickim ruchem Huthi oddziały Ludowych Oddziałów Oporu wyparły ostatecznie tych pierwszych z południowej metropolii Jemenu – Adenu.

Ludowe Oddziały Oporu wyparły dziś Huthich z rezydencji prezydenckiej w Adenie, która według telewizji Al-Jazeera była ostatnim poważnym ośrodkiem oporu w mieście. Tym samym siły popierające obalonego przez Huthich prezdenta Mansura Hadiego, który przebywa na emigracji w Arabii Saudyjskiej zabepieczyły całe miasto. To właśnie Saudyjczycy rozpoczynając w marcu naloty bombowe na Jemen umozliwiły przetrwania sił opierającym sie szyitom. Według relacji na adeńskim lotnisku wylądował dziś saudyjski samolot transportowy z uzbrojeniem.

Problematyczna jednak pozostaje lojalność adeńskich bojowników wobec emigacyjnych władz Jemenu. Ludowe Oddziały Oporu składają się bowiem z południowojemeńskich separatystów. Ten ruch został stworzony przez postsocjalistycznych poltyków wywodzących się jeszcze z Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu – jedynego socjalistycznego państwa arabskiego istniejącego w latach 1967-1990 w południowej części obecnego zjednoczonego Jemenu. Różne skrzydła tego ruchu domagają się bądź daleko idącej autonomii, bądź odbudowy całkowcie niepodlaegłej państwowości Jemenu Południowego. Portal Middle East Monitor twierdzi, że propaganda prezydenta Mansura Hadiego stara się maskować ten fakt, czasem w kuriozalny sposób. Według portalu w relacjach medialnych fabrykowano demonstracje ludności Adenu cieszącej się z wyparcia Huthich, przerabiając na zdjęciach i nagraniach trzymane przez ludzi flagi dawnego ludowego Jemenu Południowego na flagi obecnej Republiki Jemenu.

aljazeera.com/middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz