Bojownicy jemeńskiego szyickiego zbrojnego ruchu Ansarullah zwani potocznie Huthi przeprowadzili atak na terytorium Arabii Saudyjskiej, która od półtorej roku próbuje ich bezskutecznie zwalczyć.

Według relacjonującego konflikt w Jemenie syryjskiego portalu AMN nagranie przedstawia atak Huthich na posterunek wojskowy na terytorium Arabii Saudyjskiej niedaleko miasta Nadżran – około 10 kilometrów od granicy Jemenu. Widzimy jak trafiają oni jeden z pojazdów saudyjskich żołnierzy. Huthi twierdzą, że zniszczyli tego dnia jeden czołg i dwa pojazdy typu Humvee. Szyiccy bojownicy krzyczą przy tym „Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi”, uważają bowiem Arabię Saudyjską za kolaboranta Waszyngtonu i Tel Awiwu.

Huthi – ruch szyitów-zajdytów, wcześniej dyskryminowanych przez sunnicką większość, na początku 2015 r. przejął władzę nad stolicą Jemenu Saną i rozwiązał dotychczasowe władze. Prezydent Jemenu Abd Rabbuh Mansur Hadi początkowo został wzięty w areszt domowy przez szyitów. Uwolniony, uciekł do Adenu – metropolii na południu kraju, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Tam przekonywał Saudyjczyków do interwencji zbrojnej. Ci skorzystali z okazji gdyż Huthi są sojusznikiem ich czołowego rywala w regionie – Iranu. 26 marca 2015 roku Arabia Saudyjska rozpoczęła zmasowane naloty na Jemen. Mimo to udało im się jedynie ochronić przyczułek sił wiernych Mansurowi Hadiemu w Adenie, Huthi nie zostali złamani, nadal kontrolują większość zdobytego terytorium, a nawet są zdolni do ataku na terytorium interwenta.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz