O możliwości takiej mówił wczoraj saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Dżubeir w czasie konferencji prasowej w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Al-Dżubeir mówił wczoraj o ofiarach konfliktu w Syrii, który jego zdaniem nie znajduje politycznego rozwiązania. Powoływał się na „mapę drogową” przyjętą jeszcze w 2012 r. przez „szereg państw” – chodzi o zachodnich i bliskowschodnich wrogów Baszara al-Asada. Jak przypominał szef saudyjskiej dyplomacji uzgodniły one wówczas konieczność jego odejścia ze stanowiska prezydenta Syrii. Twierdził, że „Wolna Armia Syrii i umiarkowani rebelianci z radością powiatają zwiększenie wsparcia”. Nie wykluczał zbrojnej operacji, która jego zdaniem powinna doprowadzić do obalenia syryjskiego społeczeństwa. Oskarżył też Iran oraz libański Hezbollah, które popierają legalne władze Syrii o „okupację” tego kraju. Nie obyło się także bez krytyki pod adresem Rosji, która również udzieliła Damaszkowi pomocy wojskowej.

Według wielu analityków Arabia Saudyjska jest jednym z głównym protektorów islamistcznych ugrupowań antyrządowych w Syrii. Także władze Iraku oskarżały ją o wspieranie ekstremistów na terytorium tego państwa.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. sylwia
  sylwia :

  Jeśli Saudzi skierują swe siły zbrojne przeciwko Syrii to Rosja wprowadzi tam swą obronȩ przeciwlotniczą, Specnaz, artyleriȩ, i piechotȩ morską. Wyraźnie widać, że Rosja bȩdzie bronić Syrii. Jest w sieci sporo informacji o żydowskim pochodzeniu rodu Saud. Według badań Mohammeda Sahera, ród ten wywodzi siȩ od kupca z Basry, zwanego Mordechai bin Ibrahim bin Musa [Mordechai ben Abraham ben Mosze], który wymordował goszczącą go beduińską rodzinȩ w okolicy Riyadu, zagarnął ich siedlisko i zmienił nazwisko. On zapoczątkował obecną rodzinȩ Saud, dobierając sobie liczne konkubiny. Wywiad iracki podobno stwierdził, że za opublikownaie swych odkryć Mohammed Saher został zamordowany na rozkaz rodziny Saud. Hasła do wyszukiwania: ‘Mohammed Sakher’, ‘Saudi Jewish’ i Mordekhai bin Ibrahim bin Moishe’. ( http://sarabia.blogspot.com/2011/11/jewish-control-of-saudi-arabia.html ) (https://therearenosunglasses.wordpress.com/2014/02/27/we-the-saudi-family-are-cousins-of-the-jews/ )

 2. fiesta
  fiesta :

  Adel al-Dżubeir to lacznik pomiedzy Arabia Saudyjska i USA, tuba propagandowa Obamy i jest kierowany przez swoich sponsorow, ktorzy pomogli mu w zrobieniu kariery politycznej – wystarczy przesledzic jego zyciorys, pobyt na uniwersytecie w Texasie (USA) i honorowy tytul „doktora honoris causa”, znajomosci w kregach rzadzacych w Arabii Saudyjskiej i USA, do ktorych nie trafia sie przez przypadek, co oznacza, ze przeszedl rowniez przeszkolenie w spec sluzbach.
  Odnosze wrazenie, ze Arabia Saudyjska moze posluzyc jako przyneta, zeby wciagnac Rosje w duzy konflikt zbrojny, a jednoczesnie sprawdzic mozliwosci militarne Rosji i odkryc rosyjskie pozycje, ktore sa potrzebne USA do wykonania ewentualnego kontrataku na pozycje Rosjan.