Apel Polskiego Towarzystwa Naukowego w Brześciu

Polskie Towarzystwo Naukowe w Brześciu zwraca się o pomoc i wsparcie dla inicjatywy wydawania “Poleskiego Rocznika Naukowego” – jako forum dla prezentacji dorobku naukowego, ale i dyskusji o problemach polskiego środowiska naukowego i inteligencji żyjącej na Białorusi.

Zjednoczenie Społeczne Polskie Towarzystwo Naukowe (PTN) zostało założone w lutym 1992 r. Początkowo działało w ramach Związku Polaków na Białorusi (ZPB), a od kwietnia 1994 r. funkcjonuje samodzielnie, jako zjednoczenie społeczne o zasięgu ogólnokrajowym. Ma własny statut, zostało zarejestrowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości RB. Oddziały Towarzystwa (oprócz Mińska) funkcjonują w Brześciu, Grodnie i Witebsku, a prezesem PTN jest prof. Czesław Bieńkowski.

Prezesem brzeskiego oddziału PTN jest od momentu rejestracji (w sierpniu 1998 r.) prof. Michał Dobrynin.

Głównym celem działalności PTN jest odrodzenie polskiej inteligencji na Białorusi, odtwarzanie tej tak cennej dla życia każdego narodu warstwy. Chodzi o wspomaganie procesu odradzania narodowego Polaków żyjących na Białorusi, budowanie pomostów dla porozumienia, przyjaźni i współpracy narodów białoruskiego i polskiego.

PTN w Brześciu jest organizacją o charakterze społecznym, nie ma własnego budżetu, nie korzysta z dotacji rządowych. Zrzesza ok. 30 uczonych różnych specjalności – w większości są to humaniści. Starają się oni jak najaktywniej uczestniczyć w polskim życiu naukowym, uczestniczą w konferencjach międzynarodowych, niekiedy wykładają na polskich uczelniach. Wspierają także nauczanie języka polskiego w Brześciu, na miejscowym uniwersytecie im. Puszkina (gdzie w mocno okrojonej wersji istnieje jednak cały czas sekcja polska w ramach Katedry Klasycznej i Współczesnej Filologii Obcej), organizują dyktanda z języka polskiego, konkursy recytatorskie itp.

Cały czas brakuje jednak forum, na którym polskie środowisko naukowe z Brześcia i regionu brzeskiego mogłoby publikować swoje prace oraz przedstawiać osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki. Stąd też we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Brześciu powstała idea powołania do życia periodyku o nazwie “Poleski Rocznik Naukowy”.

Jest to inicjatywa ambitna, bardzo potrzebna, ale i niełatwa w realizacji. Jej realizacja wymaga nie tylko wielkiego, solidarnego wysiłku ze strony polskich organizacji działających w Brześciu i na Polesiu, ale i wsparcia ze strony naszych licznych przyjaciół – na Białorusi, w Polsce i na całym świecie.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z konsulem generalnym RP w Brześciu, dr Jarosławem Książkiem udało się stworzyć podstawy organizacyjne periodyku, zebranych zostało blisko 20 ciekawych artykułów oczekujących obecnie na publikację. Zapoczątkowanie, a następnie kontynuacja serii “Poleskiego Rocznika Naukowego” byłaby bardzo istotnym czynnikiem w nadaniu wyższego statusu społeczności polskiej żyjącej w obwodzie brzeskim.

W naszym zamierzeniu PRN byłby wydawnictwem naukowym o możliwie wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim. To bardzo potrzebne wszystkim tym Polakom, którzy przetrwali czasy sowieckie i którzy chcą dalej czynnie trwać przy polskości, nie tylko przekazując tradycje i dorobek Ojców swoim dzieciom lecz także pomnażając ich dorobek.

Informując o powyższym zwracamy się o pomoc i wsparcie dla naszej inicjatywy. Każda forma poparcia jest potrzebna teraz, by jak najszybciej urzeczywistnić ideę wydawania “Poleskiego Rocznika Naukowego” – jako forum dla prezentacji dorobku naukowego, ale i dyskusji o problemach polskiego środowiska naukowego i inteligencji żyjącej na Białorusi. Każda pomoc jest cenna i potrzebna – z góry za nią dziękujemy!

Polskie Towarzystwo Naukowe w Brześciu, oddział Związku Polaków na Białorusi w Brześciu, instytucje wspomagające

Kontakt: Konsulat Generalny RP w Brześciu (koordynator projektu), tel. +375 162 27 00 01 (sekretariat).

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply