Kraje Unii Europejskiej posiadające systemy obrony powietrznej Patriot mają opory przed dostarczeniem ich Ukrainie – informuje w poniedziałek Associated Press.

Jak poinformował AP News, kraje Unii Europejskiej posiadające systemy obrony powietrznej Patriot mają opory przed dostarczeniem ich Ukrainie. W odpowiedzi na ostatnią prośbę Ukrainy jedynie Niemcy zaproponowały jedną baterię rakiet Patriot.

Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony UE holenderski minister spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot powiedział, że Holandia „rozważa obecnie wszelkie możliwości” i oferuje wsparcie finansowe niemieckiej inicjatywie mającej pomóc Ukrainie we wzmocnieniu jej obrony powietrznej i zakupie więcej dronów. Zapytany, dlaczego Holandia niechętnie wysyła część swoich systemów Patriot, Slot powiedział: „Ponownie zastanawiamy się, czy uda nam się wyczerpać nasze zapasy z tego, co jeszcze mamy, ale będzie to trudne”.

Zapytany, czy jego kraj zapewniłby taką pomoc, szwedzki minister obrony Pål Jonson powiedział: „Nie wykluczam takiej możliwości, ale w tej chwili skupiamy się na wkładzie finansowym”. Powiedział, że Szwecja wyśle inne systemy, które mogłyby „zmniejszyć presję” związaną z potrzebą Patriotów.

Jonson zauważył również, że więcej dostaw amerykańskich systemów obrony powietrznej może nastąpić po przyjęciu przez Izbę Reprezentantów USA w weekend pakietu wsparcia o wartości 61 miliardów dolarów, w tym 13,8 miliarda dolarów na zakup broni dla Ukrainy.

Zapytany o to, czy Hiszpania mogłaby pomóc Patriotami, minister spraw zagranicznych José Manuel Albares powiedział, że jego kraj „podejmie decyzje w oparciu o siłę, jaką posiada, aby wesprzeć Ukrainę”.

„Nie sądzę, że komukolwiek pomożemy, jeśli cały czas będziemy słyszeć, co jest podawane, kiedy jest podawane i jak to się dociera” – powiedział na spotkaniu w Luksemburgu.

Reporterzy wielokrotnie pytali szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, który przewodniczył rozmowom, dlaczego kraje wydają się tak niechętne do wystąpienia naprzód. Borrell powiedział, że sama UE nie jest właścicielem systemów rakietowych Patriot.

Jak poinformował w niedzielę portal TV2, premier Norwegii Jonas Gahr Støre powiedział, że kraj wspomoże finansowo inicjatywę zapewnienia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej.

W niedzielę spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Tam Støre powiedział, że Norwegia weźmie udział w międzynarodowej inicjatywie obrony powietrznej na rzecz Ukrainy.

“Mamy bardzo mało czasu na zwłokę, więc w finansowanie włączy się Norwegia. Jest w tym kilka innych krajów, które się do tego przyczyniają, ponieważ istnieją systemy obrony powietrznej, które mogą dość szybko przedostać się na Ukrainę i intensywnie nad tym pracują w ciągu ostatnich kilku dni i tygodni” – powiedział norweski premier.

W piątek po zakończeniu wirtualnego posiedzenia Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony państw członkowskich, sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że członkowie NATO zdecydowali dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę.

Podczas swojego zdalnego wystąpienia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował uczestników spotkania o sytuacji na froncie oraz o krytycznej potrzebie Ukrainy w zakresie zwiększenia liczby posiadanych systemów obrony przeciwlotniczej. Oświadczył, że strona ukraińska potrzebuje co najmniej siedem systemów Patriot bądź podobnych, które umożliwią Ukraińcom odparcie rosyjskich ataków rakietowych.

Czytaj także: NATO pracuje nad dostarczeniem Ukrainie systemów obrony powietrznej

Wcześniej pisaliśmy, po nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że przywódcy krajów członkowskich UE planują wysłać Ukrainie siedem dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot. Wśród nich będzie jeden, który niedawno Niemcy obiecali Ukraińcom. “Mam nadzieję, że wszyscy jak najszybciej dokończą proces wydawania opinii, bo czas też ma wielkie znaczenie” – powiedziała kanclerz. Według niego, Niemcy wyślą już swój trzeci system Patriot na Ukrainę. Nie wymienił z nazwy państw, które mają wysłać sześć kolejnych systemów.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply