Poseł Kukiz’15 i przedstawiciel Stowarzyszenia Endecja Adam Andruszkiewicz zapowiada audyt Telewizji Biełsat. „Telewizja, która jest finansowana z pieniędzy polskiego podatnika nie ma prawa negatywnie wpływać na wizerunek państwa polskiego”.

W rozmowie z Kresami.pl poseł Adam Andruszkiewicz wyjaśnia, że idea audytu TV Biełsat jest częścią szerszego podsumowania relacji polsko-białoruskich. „Chcemy ustalić, w jakim miejscu się znajdujemy i na jakim poziomie są te relacje. Oczywiście w tym kontekście Telewizja Biełsat musi być uwzględniona przy rozmowach an ten temat”– powiedział Andruszkiewicz. Z tego względu posłowie ze Stowarzyszenia Endecja wchodzący w skład Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej zajmą się kwestią stacji kierowanej przez Agnieszkę Romaszewską. „Mamy bardzo wiele uwag krytycznych i na pewno nad tym się pochylimy. Tak, aby temat TV Biełsat był uwzględniony przy polsko-białoruskich relacjach bilateralnych”– mówi poseł Kukiz’15. „Nie przesądzałbym jednak o wynikach tego audytu”– zaznaczył dodając, że jakiekolwiek ruchy w relacjach dwustronnych nie mogą być z góry zapowiadane. Odniósł się krytycznie do publicznych deklaracji posła Roberta Winnickiego, który mówił o możliwości likwidacji TV Biełsat. Andruszkiewicz podkreśla, że są to prywatne opinie lidera Ruchu Narodowego, a nie stanowisko Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej. „Pewne decyzje muszą być elementem szerokich rozmów, tego jak będziemy rozmawiać z naszymi przyjaciółmi z Białorusi, nie mogą zapadać jednorazowo, ponieważ jest to po prostu szkodliwe dla polityki międzynarodowej i zawęża pole do rozmów”– uważa Andruszkiewicz.

Poseł Kukiz’15 i przedstawiciel Stowarzyszenia Endecja potwierdził, że w trakcie audytu będzie badany rzeczywisty wpływ TV Biełsat:

„Sprawdzimy w jaki sposób oddziałuje ona na naszych rodaków na Białorusi, a także jak wydatkowe są środki i jakie programy ta telewizja realizuje. Interesuje nas również opinia Polaków na Białorusi, nie tylko tych skupionych wokół Związku Polaków na Białorusi, ale także przy innych organizacjach, które tam funkcjonują.”

Przeczytaj: MSZ przeznaczy na dotację dla TVP Polonia 11 mln zł, podczas gdy Bielsat otrzyma 17 mln zł

Audyt ma dotyczyć również programów i filmów produkowanych przez TV Biełsat. Szczególnie w kontekście filmu „Siaroża”, w którym oskarżono żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego o ludobójstwo na Białorusinach. Zdaniem Andruszkiewicza produkcja tego typu filmów jest skandalem.

PRZECZYTAJ: Telewizja Biełsat wyprodukowała film oskarżający Żołnierzy Wyklętych o ludobójstwo na Białorusinach

„Telewizja, która jest finansowana z pieniędzy polskiego podatnika nie ma prawa negatywnie wpływać na wizerunek państwa polskiego”– powiedział poseł. Dodał, że głosy krytyczne otrzymywane przez Stowarzyszenie Endecja ws. tej stacji dotyczą głównie tego rodzaju kwestii. „Z pewnością przedstawimy nasze rekomendacje, w którą stronę ewentualne funkcjonowanie tego typu kanału powinno zmierzać”– stwierdził.

Według Andruszkiewicza zostanie dokonane pewne podsumowanie działalności stacji kierowanej przez Romaszewską, choć zaznacza, że grupa parlamentarna nie ma prerogatyw, żeby np. zlikwidować tę stację. „Możemy zaopiniować działalność telewizji i jej przełożenie na relacje pomiędzy Polską a Białorusią”.

KRESY.PL

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Nic Romaszewskiej nie zrobią, bo ona jest córką ś.p. Romaszewskiego i dla jarkacza jest niemal świętą. Wystarczy pamiętać, jak jarkacz traktuje banderowskie zbrodnie wobec Polaków i rządzących Ukrainą banderowców, aby mieć świadomość, że on ma Polskę i Polaków głęboko w nosie.

  2. jaro7
    jaro7 :

    Nic nie zrobicie bo pisiory wszystko zablokują.Romaszewska dawno powinna wyleciec ze stołka i to nie tylko za ten film,ale za atakowanie lidera Polonii litewskie Tomaszewskiego(podobnie Przełomiec) także za numer jaki wycięła jej pracownica z donosem na Polske do AL-Jazerra.To jest taka antypolska klika Romaszewska,Przelomiec,Sakiewicz,Gosiewska,Żurawski,Wóycicki i jeszcze kilka osób i tv(republika,niezależna .pl,choc właściwie niezależna .ua)