Rząd USA pozostawił sprzęt wojskowy o wartości ponad 7 miliardów dolarów, kiedy wycofał się z Afganistanu w zeszłym roku, poinformował we wtorek inspektor generalny Departamentu Obrony.

Jak czytamy w raporcie inspektora Departamentu Obrony, rząd USA pozostawił sprzęt wojskowy o wartości ponad 7 miliardów dolarów, kiedy wycofał się z Afganistanu w zeszłym roku. Raport wyjaśnił, że większość z 7 miliardów dolarów pozostawionych w kraju w sprzęcie – to taktyczne pojazdy naziemne, takie jak Humvee i odporne na miny MRAPS.

Afgańskie wojsko posiadało zapasy pojazdów naziemnych o wartości około 4,12 miliarda dolarów, gdy Kabul wpadł w ręce talibów w połowie sierpnia 2021 roku. Oprócz pojazdów naziemnych armia amerykańska straciła samoloty wojskowe o wartości 923,3 miliona dolarów i amunicję lotniczą o wartości 294,6 miliona dolarów.

Jednak raport wskazuje, że „niektóre” samoloty zostały „zdemilitaryzowane” i uniemożliwiono im operowanie podczas ewakuacji. Według raportu, w Afganistanie pozostawiono 316 260 sztuk broni strzeleckiej, w tym karabiny snajperskie, karabiny maszynowe i granatniki, o wartości 511,8 miliona dolarów.

Zobacz też: Talibowie dozbrojeni dzięki sprzętowi afgańskiej armii

Czytaj też: Talibowie chwalą się amerykańskim sprzętem [+VIDEO]

W ciągu kilku miesięcy po wycofaniu się z Afganistanu bojownicy Talibanu wielokrotnie paradowali po ulicach pokazując sprzęt wojskowy pozostawiony przez amerykańskie siły.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply