W dniach 16-17 marca grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Dwight D.Eisenhower przeprowadziła z turecką marynarką wojenną wspólne ćwiczenia na wodach Morza Śródziemnego.

To przyjemność współpracować z naszymi tureckimi sojusznikami i nadal budować na 70-letnim fundamencie wspólnych wartości i doświadczeń – powiedział dowódca grupy admirał Scott Robertson cytowany przez portal “Naval Post”. W ćwiczeniach grupy amerykańskiego lotniskowca brał udział turecki okręt TCG Gemlik (F-492).

“Prowadzenie operacji z siłami tureckiej marynarki wojennej dowodzi zaangażowania USA na rzecz naszych sojuszników i potwierdza pogląd, że wspólnie jesteśmy znacznie silniejsi i bardziej zdolni do utrzymania wolnych i otwartych warunków na morzu” – powiedział admirał Robertson.

Zobacz także: Morze Południowochińskie: ćwiczenia dwóch grup lotniskowców USA

Grupa lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower składa się z okrętów, samolotów oraz personelu ponad 5000 marynarzy. W jej skład wchodzi m.in. krążownik rakietowy USS Monterey oraz niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke.

USS  Dwight D. Eisenhower  (CVN-69) to lotniskowiec o napędzie atomowym będący obecnie w służbie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Został oddany do służby w 1977 roku, jest drugim z dziesięciu  lotniskowców klasy Nimitz znajdujących się obecnie w służbie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Turecki okręt TCG Gemlik to jedna z 8  fregat z pociskami kierowanymi klasy Oliver Hazard Perry w tureckiej marynarce wojennej . Została nabyta od USA w  1998 roku.

Przypomnijmy, że amerykański lotniskowiec USS  Dwight D. Eisenhower wpłynął na wody Morza Śródziemnego pod koniec lutego.

navalpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply