Stany Zjednoczone przekażą Litewskim Siłom Zbrojnym lekkie granatniki przeciwpancerne M72 LAW o wartości 10 mln dol. – podają litewskie media.

Amerykańskie, lekkie granatniki przeciwpancerne M72 LAW mają zostać uroczyście przekazane Narodowemu Systemowi Obrony w środę, 14 kwietnia br. Ceremonia ma odbyć się w kwaterze litewskiego Batalionu Sztabowego im. Wielkiego Księcia Giedymina. Wezmą w niej udział m.in. minister obrony Arvydas Anušauskas, dowódca litewskich sił zbrojnych gen. Valdemaras Rupšys oraz ambasador USA, Robert S. Gilchrist.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W litewskich mediach podkreśla się, że granatniki M72 LAW będą znaczącym wzmocnieniem dla litewskich sił zbrojnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Głęboko doceniamy pomoc USA we wzmacnianiu zdolności obronnych Litwy” – powiedział minister Anušauskas. Wyraził wdzięczność za dar ze strony Amerykanów w postaci lekkich granatników przeciwpancernych. „Znacząco przyczynią się do wzmocnienia odstraszania, lepszego bezpieczeństwa regionu bałtyckiego i wzmocnienia Ochotniczych Sił Obrony Narodowej (KASP) i Litewskich Sił Zbrojnych” – zaznaczył. Dodał też, że Litwa blisko współpracuje z USA w kwestii pozyskania nowoczesnego sprzętu wojskowego, w postaci śmigłowców i wozów opancerzonych, a także amunicji, w tym systemów przeciwpancernych Javelin.

Granatniki w wersjach treningowych i bojowych trafią przede wszystkim do litewskich Ochotniczych Sił Obrony Narodowej i zostaną rozdysponowane wśród jednostek terytorialnych. Nowy sprzęt mają otrzymać wszystkie drużyny piechoty. Ich wartość to 10 mln dolarów. Amerykanie przeszkolili też instruktorów KASP w zakresie obsługi tej broni.

Lekkie granatniki przeciwpancerne M72 LAW zostały zaprojektowane do niszczenia sprzętu opancerzonego i fortyfikacji polowych przeciwnika. Broń jest wygodna w transporcie i łatwa do przenoszenia w ręku (waży niespełna 5 kg), jak również prosta w przygotowaniu do strzelania i wystrzeliwania z różnych pozycji. Do obsługi wymaga tylko jednego żołnierza. Broń była używana bojowo m.in. w Iraku i w Afganistanie.

Przypomnijmy, że latem 2020 roku Stany Zjednoczone przekazały Litwie dodatkowe pociski przeciwpancerne FGM-148 Javelin o wartości ponad 31 milionów dolarów. Litewskie ministerstwo obrony podawało wówczas, że armia litewska planuje zakupić od USA w ciągu dekady pociski przeciwpancerne o wartości 104 milionów dolarów.

Przeczytaj: Litwa chce kupić śmigłowce Black Hawk. Jest zgoda Departamentu Stanu

Czytaj również: Pentagon: będziemy wysyłać żołnierzy USA na Litwę

kam.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz