Tego lata rozpoczną się ulepszenia bazy Campia Turzii w Rumunii, ponieważ Siły Powietrzne USA chcą zwiększyć swoją obecność i wspierać misje NATO w strategicznie ważnym regionie Morza Czarnego – poinformował w poniedziałek portal Stripes.

Jak poinformował w poniedziałek portal Stripes, tego lata rozpoczną się ulepszenia bazy Campia Turzii w Rumunii, ponieważ Siły Powietrzne USA chcą zwiększyć swoją obecność i wspierać misje NATO w strategicznie ważnym regionie Morza Czarnego.

Siły Powietrzne poinformowały, że 152 miliony dolarów na projekty budowlane umożliwią bazie lotniczej Campia Turzii obsługę ciężkich samolotów towarowych, przyjmowanie myśliwców i rozmieszenie personelu oraz szybkie reagowanie na wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem w regionie. Ulepszenia pozwolą również byłemu radzieckiemu lotnisku bezpiecznie przyjmować i przechowywać amunicję.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Prace są opłacane w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, programu uruchomionego w czerwcu 2014 roku w celu uspokojenia sojuszników USA w Europie po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję. „Baza lotnicza Campia Turzii jest jednym z głównych źródeł zdolności dowództwa europejskiego do reagowania na zmieniające się europejskie środowisko bezpieczeństwa” – podały Siły Powietrzne w swoim wniosku budżetowym na 2021 rok.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone i Rumunia podpisały 10-letnią umowę współpracy obronnej, która kładzie większy nacisk na bezpieczeństwo wokół Morza Czarnego, obszaru, w którym Rosja w ostatnich latach zwiększyła aktywność i zainstalowała zaawansowane systemy obrony powietrznej.

Siły Powietrzne przeznaczy w tym roku około 130 milionów dolarów na budowę bazy, powiedział Darren Walls, kierownik programu budowy Sił Powietrznych. Prace obejmują stworzenie platformy do do obsługi samolotów C-5 Galaxy i C-17 Globemaster, a także nową płytę postojową dla myśliwców i samolotów transportowych. Niebezpieczne platformy ładunkowe to utwardzone obszary, w których można ładować i rozładowywać ze statków powietrznych materiały wybuchowe i inne niebezpieczne ładunki.

Zobacz też: Amerykańskie drony MQ-9 w Rumunii

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Półokrągła betonowa platforma ładunkowa będzie w stanie unieść ciężar netto materiału wybuchowego o masie ponad 13 ton i będzie składać się z infrastruktury pomocniczej, takiej jak droga kołowania do platformy, stacja rozrządowa i droga dojazdowa do magazynu amunicji” – powiedział Walls w oświadczeniu .

Dwa inne projekty obejmują magazyn paliwa o wartości 32 milionów dolarów i kompleks magazynów o wartości 68 milionów dolarów dla nowego systemu baz lotniczych Sił Powietrznych, zestaw wypełniony sprzętem niezbędnym do wykonania operacji powietrznych. Siły Powietrzne wydały już ponad 14 milionów dolarów na modernizację infrastruktury, np. oświetlenia.

Zobacz też: Amerykańskie drony MQ-9 zaczęły przeprowadzać misje z bazy w Rumunii

Kresy.pl/Stripes

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz