Zdaniem Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy, spotkania przedstawicieli Polski i Ukrainy w ostatnim czasie wskazują, że następuje intensyfikacja współpracy i kontaktów polsko-ukraińskich.

W piątek rozmowie z korespondentem ukraińskiej agencji Ukrinform przy okazji Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie, Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia pytany był o stan relacji polsko-ukraińskich. Powiedział, że w czwartek odbyło się spotkanie kierownictw parlamentów obu krajów, współprzewodniczących zgromadzenia parlamentarnego Polska-Ukraina, a także posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Przeczytaj także:

Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa: ulica Szuchewycza w Kijowie to nie nasza sprawa Ukraiński dziennikarz i szef Forum Partnerstwa: miliony Ukraińców zmienią Polskę w kraj wielonarodowy
Szef Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa: Ukraina nie musi przejmować się kaprysami Polski

– To pokazuje nowy, intensywny okres we współpracy, kontaktach i negocjacjach. Mam nadzieję, że jeszcze przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie i w Polsce dojdzie do kilku wizyt, co oznacza jeszcze głębszy dialog – powiedział ukraiński dyplomata.

Odnosząc się do relacji Ukraina-UE zaznaczył, że obecnie jego kraj potrzebuje od Europy wsparcia w kwestiach przeciwdziałania rosyjskiej agresji oraz zbliżenia z Unią Europejską. Jego zdaniem, Ukraina „wyrosła” już z Partnerstwa Wschodniego i „dorosła do następnego etapu relacji z UE”.

– Partnerstwo Wschodnie, które ma już 10 lat i przewidywało zbliżenie Ukrainy i innych krajów Partnerstwa do UE, musi zrewidować swoje priorytety. Ukraina wyrosła już z tego sąsiedztwa, mając znacznie inne, bliższe mechanizmy współpracy: umowę stowarzyszeniową z UE, strefę wolnego handlu, ruch bezwizowy – mówił Deszczycia. Jego zdaniem, 10. rocznica Partnerstwa Wschodniego to dobry moment do dokonania analizy i zbadania, co jeszcze można zrobić w kwestii stosunków UE z Ukrainą.

Przeczytaj także: Ukraińcy świętują „zjednoczenie ukraińskich ziem”, Wojsko Polskie przysyła asystę [+VIDEO/+FOTO]

Część ukraińskich mediów pisząc o wypowiedziach Deszczycy przypomina, że w ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko wyraził niedługo potem gotowość do rozmów z Polską ws. wznowienia ekshumacji, ale nie bezwarunkowo. Zadowolenie z takiego stanowiska wyraził wicepremier Piotr Gliński.

Ambasador Ukrainy w Warszawie Andrij Deszczycia komentując decyzję TK ws. ustawy o IPN nie wspomniał o zniesieniu zakazu przez stronę ukraińską. Wyrażając zadowolenie z takiego werdyktu oświadczył jedynie, że może on być „dodatkowym argumentem na rzecz przeniesienia dialogu na bardziej pragmatyczną i konstruktywną współpracę”. Dodał, że dzięki „sprawiedliwemu orzeczeniu” Trybunału, jest możliwość wznowienia dialogu historyków z obu krajów. Przypomnijmy, że w ub. roku jako warunek odblokowania poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie, Deszczycia podał odbudowanie co najmniej dwóch zniszczonych obiektów po polskiej stronie granicy, wymieniając pomniki nagrobne w Pikulicach i Monasterzu.

Czytaj także: Ambasador Ukrainy sugeruje: odblokujemy ekshumacje, jeśli Polska odbuduje dwa „legalne” pomniki UPA

W komentarzu dla portalu dt.ua Deszczycia powiedział, że werdykt polskiego TK wykazał słuszność stanowiska Ukrainy ws. noweli ustawy o IPN. – Dowodziliśmy [słuszności] naszego stanowiska na wszystkich szczeblach i na wszystkich oficjalnych spotkaniach – powiedział ukraiński ambasador.

ukrinform.net / vgolos.com.ua / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Skoro w tym tygodniu obchodziliśmy w Polsce święto zjednoczenia ziem “ukraińskich”, to za rok, jak nic, odbędą się w Warszawie 1 stycznia huczne obchody urodzin Stepana Bandery, oczywiście, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej WP! Jak widać, wszystko do tego zmierza. I pomyśleć, że Wojsko Polskie oddaje hołd tym, którzy strzelali do Antosia Petrykiewicza (najmłodszego kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari)… Czy to już zdrada, czy nadal “polityka”?

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   @Wolyn1943 przecież Antoś Petrykiewicz i reszta Orląt została określona przez Ukraińców jako “miejskie szumowiny.”Więc rząd polskojęzyczny jako wierny sługa ambasady USA, nie zwróci na to uwagi!!Będą nosić Banderę w klapie i obchodzić święta SS Galizien/ bohaterowie Ukrainy/.W międzyczasie usuną pomnik Polaków,Obrońców Birczy!

 2. franciszekk
  franciszekk :

  Aaaa…. na elewacjach polskich szkół w nadwiślańskim Landzie zwanym PO+Land w ramach dobrej współpracy i tolerancji z Bander – Landem t.j. tzw. Ukrainą, powieszone zostaną podobnie jak na elewacji polskiej szkoły we Lwowie popiersia słynnego ukraińskiego hieroja – R. Szuchewycza lub innych jemu podobnych krwawych rzeźników Polaków!
  Bezwstydna kolaboracja z NEO-ludobójcami Polaków nie ma granic!
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

 3. tagore
  tagore :

  Ukraińscy politycy żyją w swoim świecie “widzimisiów” , polityka Ukrainy wobec Polski
  w sferze gospodarczej i politycznej wymusi działania na polskich “zbawcach” ojczyzny ,czy to się im będzie podobać czy nie.

  • franciszekk
   franciszekk :

   @tagore —>> Aaaa…jak zachowują się tzw. “politycy” z tzw. PiS-u wobec interesu polskiego?
   Żyją w życzeniowej abstrakcji i PO+gardliwego wasalnego ugrzecznienia wobec agresywnych INTERESÓW; amerykańskich, żydowskich, bander – Landu, UE!
   Nachalnym machaniem ogonem i przymilaniem się podobnym do zachowania bezdomnego psa kundla, wzbudzają PO+gardę u rozsądnych Polaków i brak szacunku u obcych!