10 czerwca izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Słowenii, aby zaprotestować przeciwko niedawnemu uznaniu Palestyny przez władze słoweńskie.

Jak głosi poniedziałkowe oświadczenie izraelskiego MSZ, wezwano ambasadora Słowenii, aby zaprotestować przeciwko niedawnemu uznaniu Palestyny przez władze słoweńskie.

Odnotowano, że dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Yaakov Blitzstein podczas wezwania „ogłosił démarche” wobec ambasadora Słowenii w związku z „wypaczoną decyzją rządu o uznaniu państwa palestyńskiego, co jest sprzeczne z polityką UE i stanowiskiem większości krajów o podobnych poglądach.”

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że to posunięcie „ośmiela organizację terrorystyczną Hamas i komplikuje postęp w zakresie porozumienia o uwolnieniu zakładników”.

We wtorek 4 czerwca parlament Słowenii większością głosów uznał niepodległość Palestyny. Odrzucono tym samym wniosek Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS) o zorganizowanie referendum w tej sprawie. Jest to pokłosie zeszłotygodniowej decyzji rządu, który zdecydował o uznaniu Palestyny za suwerenne państwo.

Premier Robert Golop oświadczył, że uznanie Palestyny za niepodległe państwo daje nadzieje temu narodowi na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Opozycyjna prawicowa SDS proponowała zorganizowanie referendum konsultacyjnego w sprawie uznania podmiotowości Palestyny,co opóźniłoby głosowanie o co najmniej miesiąc.

SDS twierdziło, że nie jest to właściwy moment za uznanie niepodległości Palestyńczyków, ponieważ taka decyzja wiąże za sobą nagrodzenie działalności terrorystycznej Hamasu.

Czytaj: Kolejne europejskie państwa chcą uznać niepodległość Palestyny

Niepodległość Palestyny uznała już Hiszpania, Irlandia i Norwegia. Polska uznała państwowość Palestyńczyków wkrótce po jej proklamowaniu w 1988 r. Spośród państw Unii Europejskiej uznają ją także Bułgaria, Węgry, Cypr, Malta, Rumunia, Słowacja, Czechy i Szwecja. Państwowość tę uznaje także Stolica Apostolska.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply