Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski rekomenduje Polakom przebywającym na terytorium Federacji Rosyjskiej powrót do kraju – podaje IAR w niedzielę. Agencja podkreśla, że dyplomata od kilku dni przebywa na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Odwiedził między innymi Władywostok.

Ambasador Krzysztof Krajewski w trakcie spotkań z Polonią i Polakami mieszkającymi w rejonie Władywostoku zapewnił naszych rodaków, że w każdej chwili mogą liczyć na pomoc polskich dyplomatów pracujących w Rosji. Rekomendował też rozważenie możliwości powrotu do Polski – podaje Informacyjna Agencja Radiowa w niedzielę.

IAR podkreśla, że Krzysztof Krajewski zaapelował także do Polaków, którzy zamierzają przyjechać do Rosji, aby na razie zrezygnowali z tych planów.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie odradzało wszelkie podróże do Rosji w związku z wojną na Ukrainie, a także uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne. MSZ podkreślało, że odradzane są wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej, nawet w celach zawodowych i w pilnych sprawach rodzinnych.

Polski resort dyplomacji zarekomendował obywatelom RP pozostającym na terytorium Federacji Rosyjskiej opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi.

Zobacz także: Ambasada USA wzywa Amerykanów do natychmiastowego opuszczenia Rosji

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że na wniosek ministerstwa obrony podpisał dekret o częściowej mobilizacji. Tłumaczył, że ma to na celu ochronę Rosji, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Zaznaczył też, że wojska rosyjskie działają „na linii kontaktowej”, ciągnącej się na ponad 1000 km i przeciwstawiają się de facto „całej machinie wojennej kolektywnego Zachodu”.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz