Ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling udostępnił wpis na portalu X, w którym pisze o „zniszczeniu żydowskiego życia w Polsce” w czasie wojny, co wywołało falę komentarzy wśród internautów.

“Nikt nie może cofnąć zniszczenia żydowskiego życia w Polsce podczas II wojny światowej. Możemy jednak pomóc pokazać, że życie żydowskie nadal tu kwitnie. Synagoga Nożyków w Warszawie jest tego potężnym symbolem. Uzgodniłem z Gminą Wyznaniową, że Niemcy wesprą renowację jej drzwi” – napisał ambasador Niemiec.

Internauci szybko dodali do wpisu informacje kontekstowe: “Ambasador manipuluje pisząc o zniszczeniu żydowskiego życia w Polsce. W czasie gdy niemieccy rodacy ambasadora mordowali Żydów Polska nie istniała, a zbrodnie odbywały się na terenie jednostki administracyjnej III Rzeszy Niemieckiej o nazwie Generalne Gubernatorstwo”.

Jak informowaliśmy, w czwartek z inauguracyjną wizytą do Polski przybył generał Carsten Breuer, inspektor generalny Bundeswehry, czyli głównodowodzący niemieckich sił zbrojnych. Spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, gen. Wiesławem Kukułą. Obaj generałowie wspólnie złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Na oficjalnym koncie głównodowodzącego niemieckiej armii zamieszczono wpis dotyczący wizyty gen. Breuera. Napisano też, że „pełna zaufania rozmowa” dotyczyła trzech jasnych priorytetów. Wymieniono tu: „konkretne projekty współpracy wojskowej”, „szkolenie wojskowe i materiały dla Ukrainy” oraz, że „Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO”.

Dodajmy, że wpis ten podał dalej, wraz z tłumaczeniem na język polski, ambasador Niemiec w Polsce, Viktor Elbling.

Sprawa wywołała liczne krytyczne komentarze w sieci. „Niemiecki ambasador w Polsce bez cienia żenady oświadcza, że teraz Niemcy przejmują nadzór nad bezpieczeństwem Polski. Niemcy dziś w Polsce czują się jak u siebie. Nie traktują nas jak partnera, ale jak poddanego. Kolejne decyzje rządu Tuska tylko ich w tym utwierdzają” – napisał poseł Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski.

Przeczytaj: Tusk: nie przeszkadza mi zupełnie, że głównymi inicjatorami „europejskiej tarczy antyrakietowej” były Niemcy

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply